Najkrajšia pláž s bielym pieskom a tyrkysové more za budget, na ktorý máš!

Najkrajšia pláž s bielym pieskom a tyrkysové more za budget, na ktorý máš!

Najkrajšia pláž s bielym pieskom a tyrkysové more za budget, na ktorý máš!

Najkrajšia pláž a tyrkysové more

Aj ty chceš vedieť kam ísť lacno k tyrkysovému moru a plážam s bielym pieskom? Bielym plážam, kde sa to nebude hemžiť turistami. Bielym plážam a tyrkysovému moru, ktoré ťa nebudú stáť 5 výplat.

Keďže sme na takomto mieste boli, rozhodli sme sa Ti ho nielen odtajniť, ale spísať o ňom všetko, čo budeš potrebovať. A ak na niečo náhodou zabudneme, kľudne nám napíš správu, radi Ti poradíme.

Dovolenka na pláži s bielym pieskom

Aj Ty túžiš po dovolenke na pláži akú si videli na reklamách s rezortami na Male Divoch? Male Divy jednoznačne niesú jediné na Zemi, ktoré sa môžu pochváliť takýmito plážami, tyrkysovým morom a skvelými podmienkami na šnorchlovanie či potápanie. Na Zemi je ich veľa a dokonca nemusiš za takúto dovolenku roztopiť rodinný dovolenkový budget na celý rok.

Ostrov s najkrajšími plážami

Naše tajné miesto sa volá ostrov Belitung a je to ostrov s najkašími plážami, na akých sme boli. Nachádza sa v Indonézii medzi Sumatrou a Borneom. Je na skok od Singapuru, Kuala Lumpur či Jakarty.

Tento indonézsky ostov nieje veľmi známy a „západných“ turistov je tu veľmi málo. Aj ubytovacích možností na plážach nieje až tak veľa. To ale neznamená, že sa tam budeš nudiť. Práve naopak, ostrov ponúka viac ako len ležanie na pláži. Ale o tom neskôr.

Ako sa dostať na ostrov Belitung

Na tento ostrov sa dostaneš jednoducho a to letecky, ideálne z Kuala Lumpur. Na ostrov z Kuala Lumpur lieta priamo letecká spoločnosť AirAsia (https://airasia.com).

Ideálna cesta zo Slovenska je cez Viedenské letisko do Kuala Lumpur. Z Kuala Lumpur potom nizkonákladovou airolinkou priamo na ostrov Belitung.

Aletrnatív je samozrejme viacero. Dá sa letiet do Bangkoku a odtial pokračovať ďalej na ostrov. Z Bangkoku letí tiež AirAsia cez Jakartu, kde sa stojí 2 hodiny a pokračuje na ostrov.

Dá sa ísť prípadne cez Singapur alebo priamo Jakartu (okrem AirAisa tu potom lieta aj spoločnosť LionAir). Mne sa však najviac páči cesta cez KL, kde sa dá na pár dni zastaviť a pozrieť si túto metropolu, ktorú máme veľmi radi.

Ako je to s vízami do Indonézie

Do Indonézie majú slováci víza na 30 dní zadarmo. Ide o tzv. Free visa (visa on arrival), ktoré sa nedajú predlžovať a dostaneš ich priamo na letisku po prílete. Je potrebné mať spiatočnú letenku von z krajiny.

Viac o podmienkach vstupu sa dozvieš (kostrbato) na stránkach ministerstva zahraničných vecí SR.

Ak pôjdeš cez Thajsko, tak tu získaš víza po prílete a sú platné rovnako na 30 dní a sú zadarmo.

Ak pojdeš cez Kuala Lumpur (Malajzia), tak tu získaš víza tiež po prílete na letisku s platnosťou 90 dní a sú tiež zadarmo.

Kde sa ubytovať na ostrove Belitung

My sme sa po dôkladnom prieskume ubytovali v severnej časti ostrova. Práve tu sú tie najkrajšie pláže s bielym pieskom. Odtialto sa robia aj výlety loďou, tzv. island hopping.

Vybrali sme si 4* Hotel Santika Premiere Beach Resort. Je to nový hotel, postavený v roku 2017. Noc v hoteli nás vyšla pre oboch 37 Eur aj s raňajkami (2 deti do 13 rokov sú zdarma). Avšak cez víkend a počas sviatkov idú ceny v tomto hoteli nahor a všeobecne býva tento hotel často vybookovaný, takže rozhodne odporúčam rezeráciu vopred.

Hotel sa dá rezervovať napríklad cez Agoda.com a nájdeš ho tu: Hotel Sanitka Premiere beach resort Belitung

Hotel má v cene naozaj bohaté raňajky, ktoré sú sami o sebe zážitok. Schladiť sa môžeš okrem mora aj v jednom z dvoch infinity bazénov, ktoré sú doslova pár metrov od pláže a tyrkysového mora. Jeden z bazénov je pre deti. Deti sa počas obedného slnka môžu zabaviť aj vnútri v detskom kútiku. Viac o tomto hoteli a o prípadných akciách sa dočítate priamo na webe hotela: Hotel Sanitka Premiere beach resort Belitung

Ako sa dostanem do hotela

Stačí dopredu hotelu oznámiť kedy priletíte a hotel pre Teba pošle auto so šoférom priamo na letisko. Šofér Ťa bude čakať pred východom z letiskovej haly s pepierom v rukách, na ktorom bude Tvoje meno.

Alternatívou je aj taxi, ktoré nájdeš pred východom z letiska.

Aktivity alebo čo robiť na ostrove Belitung

1. TOP Island hopping

Väčšina turistov sem cestuje práve kvôli okolitým malým exotickým ostrovčekom, kam sa robia z ostrova Belitung výlety loďou. Nemusíš sa obávať žiadnej tlačenice na lodi a bitku o to, na ktorej strane budeš sedieť alebo ti nebodaj bude niekto zaclánať vo výhlade. Loď máš vždy len pre seba a svoju rodinu či priateľov. Koho zobereš so sebou je len na Tebe.

Pri plavbe svojou privátnou loďkou mezi ostrovčekmi ostaneš v nemom úžase. Jednoducho exotika ako sviňa, teda taká o akej možno ani nesnívaš J. Tvoj šofér/kapitán ti zastane kde si povieš a bude na teba čakať tak dlho, ako bude treba. Žiadne ponáhlačky, tento čas v raji je len tvoj. Ak treba, požičiajú Ti šnorchel aj plávacie vesty.

Šnorchlovanie v takto čistom mori je absolútny exotický zažitok. Naviac, voda je plná farebných rýb, ktoré sa okolo teba zhŕknu a nebudeš vedieť zo samoho úžasu ani dýchať.

Každý malý ostrovček, na ktorom sa zastavíte je iný. Na jednom je maják, na druhom obrovské skaly, na ďalšom plážový stánok, kde si môžeš dať čerstvý kokosák. Všetky miesta sú brutálne fotogenické a ostrovov je naozaj veľa a my sme za celý deň ani nestihli všetky pobehať.

Island hopping ti jednoducho zabezpečia na recepcii hotela a cena za takýto výlet nás vyšla okolo 30 eur za celú loďku na celý deň. Rozhodne sa oplatí ísť viac ako len 1x a za túto cenu aj každý deň.

2. Najkrajšia pláž Tanjung Tinggi Beach (vzdialená 4.3 km od hotela)

Táto pláž je prírodná s kryštálovo čistou vodou a prírodou naokolo. Nečakaj tu preto lehátka či kaviarne alebo reštavrácie.

3. Mangrovové lesy – Mangrove Kuale (vzdialené 3.8 km)

Cez tieto mangrovové lesy tečie rieka, takže si môžeš spraviť výlet loďkou a zároveň tu máš aj možnosť sa prejsť po dlhom drevenom moste popri rieke.

4. Turistika prírodou na Mount Peramun (vzdialené 6.5 km)

Nenáročná turistika (40min cesta nahor), na konci ktorej Ťa bude čakať výhľad na ostrov. Pri vstupe zaplatíš symbolický poplatok 10000 IDR ( 0,7 Eur) a dostaneš zadarmo guida, ktorý Ti po ceste porozpráva o liečivých rastlinách, ktoré rastú všade naokolo.

5. Obed na kopci s výhľadom v Bukit Berahu Resto (vzdialené 16km)

Dajte si obed na kopci Bukit Berahu a vychutnajte si výhľad z výšky na more a okolité ostrovčeky. Po obede stačí zísť schodmi dolu na pláž, ktorú máte iba pre seba.

6. Kaolínové jazero (vzdialené 28km)

Jazero vzniklo z bývalej bane na kaolín, ktorá už nie je aktívna.  Číra zelenomodrá voda kontrastujúca s bielym pieskom naokolo vytvára unikátny exotický vzhľad.

Travel Tip: Toto jazero je kúsok od letiska, takže sa na tomto mieste môžete zastaviť po ceste z letiska na hotel. Je to photo zastávka na 10-15min, pretože jazerá sú uzavreté kvoli bezpečnosti a tak sa na ne dá len pozrieť a odfotiť sa.

Koľko ma to bude stáť

Pre inšpirciu tu mám pre Teba rozpočet na 8 dní pobytu na ostrove:

Ubytovenie s raňajkami na 8 dní  v 4* hoteli (izba pre dvoch): 200€/osoba
Hotel sa dá rezervovať napríklad cez Agoda.com a nájdeš ho tu: Hotel Sanitka Premiere beach resort Belitung

Strava: 15€/deň/osoba = 120€

Spiatočné letenky: cca 600€/osoba
Výlety: priemer cca 10€/deň = 80€
Spolu: 1000€/osoba

Samozrejme odporúčam mať rezervu a vreckové, finalny rozpočet závisí od toho ako a kde sa budeš stravovať, na koľko a akých výletov sa vyberieš alebo ako lacné či dráhé letenky sa ti podarí zohnať. Môže to byť teda viac ale aj menej, záleži len ta Tebe.

Túto cestu je ideálne naplánovať na 12-14 dní a zastaviť sa po ceste už v spomínanom Kuala Lumpur, kde je toho dosť čo vidieť a zažiť – pozri si článok „Kam ísť v Kuala Lumpur“.  Samozrejme za budget, ktorý ti nespôsobí vrásky na čele. Ak ti budget nerobí problém, môžeš sa zastaviť aj/alebo v Singapure, ktorý je drahší ako KL, ale rozhodne stojí za to sa tam pozrieť. Možností je opäť viacero, dá sa ísť aj formou poznávačky a vyťažiť z toho čo najviac a to cestou Slovensko – Bangkok – Belitung – Kuala Lumpur – Slovensko. Záleží na Tebe koľko máš času, čo máš chuť vidieť a zažiť.

Itinerár pre inšpiráciu

1.-2. deň
Odlet z domu a prílet do Kuala Lumpur alebo Bangkoku.
Presunieš sa na hotel a vychutnáš si svoj prvý deň/večer v metropole.

3.-4. deň
Vychutnáš si atrakcie a pamiatky mesta, máš na to celý deň a večer. Nezabudni na dobré jedlo.

 1. deň
  Prílet na ostrov Belitung. Presun na hotel, plavky, more, pláž, bazén.
 1. – 12. deň
  Dovolenkuješ a užívaš si ostrov, pláže a tyrkysové more.
 1. deň
  Odlet z Belitungu a prílet do Kuala Lumpur alebo Bangkoku.
  Presunieš sa na medzinárdné letisko/terminál a odlietaš domov.
 1. deň
  Príchod domov


  Samozrejme plán si uprav podľa seba, môžeš napr. všetok čas stráviť len na ostrove alebo tam byť kratšie a pozrieť dve metropoly alebo ísť na 3 týždne alebo… :).

PS: nezabudni na cestovné poistenie. Tipy a triky aké poistenie si vybrať a ušetriť Ti prinesieme v ďalšom článku.

Pozri si tiež: Kam za ozajstnými dinosaurami v Thajsku


Stay tuned!
  

Daniela
www.UzSmeTam.sk

Kam za ozajstnými dinosaurami v Thajsku

Kam za ozajstnými dinosaurami v Thajsku

Kam za ozajstnými dinosaurami v Thajsku

Kam za dinosaurami: Phu Wiang Národný park

Phu Wiang Národný park je jedným z najväčších nálezísk dinosarých pozostatkov na svete. Ak teda túžiš ísť za ozajstnými dinosaurami v Thajsku a vidieť naozajstné náleziská dinosaurov a nielen plastové postavičky dinosaurov v dino parku, Phu Wiang Ťa určite nesklame. Archeológovia tu totiž nechali kostry dinosaurov tak, ako ich našli priamo v lese a ty sa k nim dostaneš turistickými chodníkmi.

 

Ako sa jednoducho dostať do Phu Wiang národného parku

Najbližším mestom k národnému parku je mestečko Khon Kaen, vzdialené cca 80 km od národného parku. Do Khon Kaen sa viete za hodinu dostať nízkonákladovým letom z Bangkoku. Priamo v oblasti národného parku nieje žiadna možnosť sa ubytovať. Môžete sa ale ubytovať v mestečku Phu Wiang, ktoré je cca 18 km vzdialené od národného parku. My sme si bookli túto príjemnú chatku v chatkovom rezorte:

 

Ako sa pohybovať po národnom parku

Cez recepciu rezortu sme si požičali skúter aj s prilbami za 200 Baht / 6 Eur. Ponúkli nám aj možnosť rezervovať si na celý deň tuk tuk s vodičon za 600 Baht, no my sme volili slobodnejšiu alternatívu a skútrom sme sa slobodne pohybovali po celom národnom parku, aj na markety či do kaviarní.

Čo všetko možete vidieť v Phu Wiang národnom parku
Ešte pred oficiálnou bránou do národného parku sa nachádzajú 2 miesta, ktoré stoja za návštevu:

1. Si Wiang Dinosaur Park

Tichý park, ktorý svojou exotickou vegetáciou a viac ako stovkou sôch dinosaurov v reálnych veľkostiach pôsobí, akoby ste sa ocitli v Jurskom parku. Ak máte deti čo milujú dinosaury, toto je miesto, ktoré nesmiete vynechať na ceste k archelogickým náleziskám. Navyše do tohoto parku neplatíte žiadne vstupné. Park je obrovský s množstvom paliem, stromov, jazierok a vodopádov, čím je ideálnym miestom na relaxáciu pre dospelých a vybehanie sa pre deti. Si Wiang Dinosaur park sa nachádza iba 5km od Phu Wiang mestečka.

 

2. Phuwiang Dinosaur Museum

Ak budete pokračovať ďalej zo Si Wiang Dinosaur Park smerom k vstupu do Národného parku, narazíte na Phuwiang Dinosaur Museum. Od mestečka Phu Wiang je vzdialené cca 15 km. Toto múzemum spája zábavnú formu edukácie pre deti s faktami a fosíliami pre dospelých. Zabavia sa tu teda nielen deti, ale aj dospelí. Múzeum je otvorené denne od 9:00 do 17:00 okrem pondelkov, kedy je zavreté. Expozícia tohoto múzea je rozdelená na interiérovú a exteriérovú časť.

Phu Wiang národný park s náleziskami fosílií

Nálezísk dinosaurých fosílií je v parku celkovo 9 a sú staré 130 miliónov rokov. Nálezisko číslo 1 je napr.  Sauropod, ktorý dostal pomenovanie práve po tomto parku – Phuwiangosaurus sirindhornae. Tento názov dostal dinosaurus na počesť thajskej princeznej Sirindhorn. Na poslednom 9-tom stanovišti zase môžeš vidieť fosílie Theropoda, ktorého nazvali paleontológovia Siamotyrannus isanensis. Toto pomenovanie je zase odvodené od Siamu – časti Thajska, kde sa fosíle našli.

Aby si sa k stanovištiam ale dostal, musíš vstúpiť do Phu Wiang Národného parku, do ktorého vedie iba jedna vstupná brána. Platí sa tu popatok 200 Baht / osoba. Pri vstupnej bráne ťa budú navigovať, kam sa dostaneš motorovým vozidlom a kam už iba pešo. Treba sa ale pripraviť, že niektoré náleziská dinosaurých pozostatkov sú od seba vzdialené a budete musieť šlapať aj 2km do kopca. K niektorým sa dá prísť a zaparkovať celkom blízko. Po ceste turistickými chodníkmi narazíš aj na miesta s krásnym výhľadom. Príroda je tu naozaj čarovná a rozhodne stojí za to tento park navštíviť. O to viac ak si ty alebo člen rodiny milovník dinosaurov :).

Pozri si tiež: Bangkok ponúka aj oddych a relax v zhone veľkomesta


Stay tuned!
  

Daniela
www.UzSmeTam.sk

Kam v Thajsku za prírodou

Kam v Thajsku za prírodou

Kam v Thajsku za prírodou

Kam v Thajsku za prírodou

Ak sa rozhodneš spoznať Thajsko aj z inej perspektívy, nielen ostrovy, pláže, chrámy a markety, chceš na vlastnej koži okúsiť dobrodružstvo a rozmýšlaš kam v Thajsku za prírodou, tak národné parky Thajska sú pre Teba skvelá voľba. Pha Taem National park je navyše výnimočný viacerými prírodnými úkazmi a tiež historickými nálezmi. Ale o tom neskôr…

 

Ako sa sem čo najjednoduchšie dostať?

Pha Taem National Park sa nachádza na severovýchodnej hranici Thajska, kde prirodzenú hranicu Thajska a Laosu tvorí rieka Mekong. Na prvý pohľad sa Ti bude zdať, že je to koniec sveta. Ako sa sem teda čo najjednoduchšie dostať? V Bangkoku nasadneš na low cost leteckú linku a za hodinu si v meste Ubon Ratchathani. Toto mesto bude pre Teba výchdiskovým bodom k národnému parku. Tu máš potom 2 možnosti:

 1. Zostať v civilizácii v meste Ubon Ratchathani, kde sa ubytuješ a spravíš si celodenný výlet do národného parku
 2. Presunieš sa bližšie k národnému parku – aj v jeho blízkosti je zopár ubytovacích možností.

My sme zostali v Ubon Ratchathani a do národného parku sme si spravili celodňový výlet. Cesta tam z Ubon Ratchathani trvá autom cca 1,5 – 2 hodiny. Môžeš si požičiať auto za cca 1200 Baht  (+ benzín) na celý deň alebo si vybaviť napr. cez hotel auto aj s vodičom, ktorý vie presne kam Ťa zaviesť. Táto varianta Ťa bude stáť cca 1500 Baht + benzín/LPG.

Travel Tip:
Ak si budeš dohadovať auto s vodičom, vyber si vodiča ktorý rozpráva po anglicky a auto na plyn. Pohonné hmoty Ťa vyjdu o polovicu lacnejšie.

To, koľko hodín stráviš na výlete závisí od ročného obdobia, resp od sezóny. Niektoré miesta ako napr. vodopády totiž v období sucha nemá význam zaradiť do itineráru, nakoľko sú bez vody. Naopak iné spoty treba navštíviť jedine v období sucha. Takýmto spotom je Sam Phan Bok, kedy je nízka hladina Mekongu.

Sam Phan Bok

Na Tvojej ceste z Ubon Ratchathani bude práve Sam Phan Bok prvou zastývkou a následne sa budeš pohybovať smerom na juh popri rieke Mekong.

Sam Phan Bok alebo tiež „Grand Canyon of Thailand“ je najväčším skalným útesom rieky Mekong. Ak sa nevieš rozhodúť kam v Thajsku, tak toto miesto by ti nazozname nemalo chýbať, V období sucha (November – Apríl) sa odhalí jeho veľká časť a vytvoria sa kaňony, diery v skalách sa odhalia a vytvoria sa malé jazierka, okolo ktorých sa môžeš poprechádzať.

Na tento útes sa môžeš nechať doviesť autom, alebo si môžeš zaplatiť loďku so šoférom, ktorý Ťa povozí po rieke Mekong a vysadí Ťa aj na tomto útese. Loďkovanie trvá asi 2 hodiny a bude Ťa stáť 1000 Bath. Ak sa necháš iba doviesť autom priamo na útes, vstup tu neplatíš.

Vodopád Pha Sok

Tieto vodopády je možné navštíviť v období dažďov. Kedže my sme tam v tomto období neboli, tento spot sme vynechali. Toto miesto nepatrí do zoznamu kam v Thajsku ísť v každom ročnom období.

Sao Chaliang /Pha Dong Na Tam/

Gigantické skalné hríby, ktoré sa volajú Sao Chaliang, sú veľké niekoľko metrov a nachádzajú sa už priamo v národnom parku. Do parku musíš platiť vstupné 400 Baht na osobu. Tieto úžasné skalné piliére v tvare hríbu sú prírodným úkazom – piliére sú prehistorické a tvar hríbu dosiahli eróziou počas mnohých rokov.

Prehistorické maľby na skalách

V tomto národnom parku nájdeš aj spojenie histórie s prírodou. Na vysokých, strmých skalných útesoch, ktoré lemujú rieku Mekong, sa nachádzajú trocha čudné prehistorické maľby. Tieto maľby sú 3 tisíc rokov staré. Sú na nich zobrazení obyvatelia so zvláštnymi trojuholníkovými hlavami, slony a ryby, ktoré sa podobajú na obrovské sumce žijúce v Mekongu a sladkovodné raje.

Maľby sa nachádzajú dokopy na 4 skalných útesoch – Pha Kham, Pha Taem, Pha Mon Noi, Pha Noi a boli vytvorené maľovaním prevažne červenou farbou získanou z hematitu a limonitu. Druhou technikou bola rezba a rytie do skaly.

K týmto maľbám vedie pekný turistický chodník a prechádzka popri skalnom útese má cca 3,5 km. Celkovo sa tu nachádza 5 miest s maľbami. Chodník nie je náročný a zvládol ho aj Sam úplne bez problémov. Po vlastných prešiel cca 2,5 km a to sa nestáva čato :).

Na záver dňa sa odtialto dá sledovať úžasný západa slnka nad divočinou a nekonečným horizontom. Po západe slnka je čas vyraziť na posledné miesto výletu a tým je budhistický chrám Wat Sirindhorn Wararam.

Wat Sirindhorn Wararam

Tento malý budhistický chrám umiestnený na kopci, má význam navštiviť práve po zotmení, pretože maľby na tomto chráme a v jeho okolí sú vytvorené flóreskújucimi farbami. Jeho čaro je paradoxne vidieť práve za tmy. Tieto farby sa „nabijú“ svetlom počas dňa, najlepšie práve počas obdobia sucha, kedy je v Thajsku najviac slnečných dní bez oblačnosti a dažďa.

Vstup do tohoto chrámu je zdarma. Ženy musia mať vhodné oblečenie – zahalené ramená a kolená a pri vstupe do budovi si ako všade v Thajsku treba vyzuť topánky. Pred vstupom do chrámu pri toaletách nájdeš požičovňu oblečenia a vhodné oblečenie do chrámu si tu bezplatne môžeš požičiať.

Travel Tip 
Na návštevu chrámu si vyhraď niektorý pracovný deň v týždni, kedy tu je menej ludí ako počas víkendu.

Ak rozmýšlaš čo a kam v Thajsku, prečítaj si článok: Kam za ozajstnými dinosaurami v Thajsku


Stay tuned!
  

Daniela
www.UzSmeTam.sk

BANGKOK ponúka aj oddych a relax v zhone veľkomesta

BANGKOK ponúka aj oddych a relax v zhone veľkomesta

BANGKOK ponúka aj oddych a relax v zhone veľkomesta

Bangkok miesto na oddych a relax

Ak sa vyberiete do Bangkoku, určite máte na zozname všetky známe chrámy, paláce a markety. Takéto výlety Bangkokom, kde teplota cez den neklesne pod 30°C sú však veľmi vyčerpávajúce a o to viac ak cestujete s deťmi. Preto je dobre myslieť aj na oddych a zahrnúť miesta na oddych a relax do programu dňa.

Mestské parky sú skvelé miesta kde načerpáte znova silu a uniknete pred zhonom, množstvom turistov, ruchu motoriek a tuk-tukov a v tieni stromov zrelaxujete. Navyše parky v Bangkoku ponúkajú aj mnoho aktivít a to nie len pre deti.

My sme Vám spísali naše najoblúbenejšie parky aj s tipmy ako sa k nim dostať a čo okrem relaxu ponúkajú.

Komplex parkov na jednom mieste: Wachirabenchathat Park, Chatuchak Park, Queen Sirikit Park
Dostanete sa sem metrom, modrou linkou a vystúpiť sa dá na 2 zastávkach: Phahon Yothin alebo modrou aj zelenou linkou na zastávku : Chatuchak Park

Parky sú navzájom prepojené, takže viete navštíviť všetky naraz. V parkoch môžete pozorovať tropickú vegetáciu, počuť zvuky tropických vtákov a vidieť veveričky skoro na každom strome.

1. Wachirabenchathat Park

Tento park je oproti ostatným spomínaným výnimočný tým, že ponúka okrem oddychu aj mnoho aktivít. Cyklisti sa potešia červenému cyklistickému chodníku naprieč parkom.

Okrem detských ihrísk sú tu aj stanovištia so strojmi na cvičenie pre dospelých. Tiež sa tu nachádza športové centrum s bazénom, ktorý je prístupný verejnosti a dá sa tu ísť zaplávať.

Deti sa môžu zabaviť na detskom dopravnom ihrisku – White Road Theme Park.
 

Nám sa veľmi páčilo v motýlej záhrade – Bangkok Butterfly Garden and Insectarium. Táto záhrada je zdarma, stačí sa pri vstupe zapísať do knihy návštevníkov. Nečakajte preto vysokú kvalitu, no pre nás, čo na Slovensku motýlí park nemáme, to bola veľmi príjemná atrakcia.

2. Chatuchak Park

Najbližšie k staniciam metra sa nachádza práve Chatuchak Park, takže je aj rušnejší ako ostatné. Oddýchnuť si tu môžete pri jazere.

3. Queen Sirikit Park

Najkrajší v komplexe parkov vďaka svojim záhradám, a mostíkom cez úzke jazero, ktoré sa stáča celým parkom ako had. Na kraji parku sa nachádza Detské múzeum. Múzeum zamerané na vedu a nájdete tu vnútorné aj vonkajšie interaktívne výstavy, exponáty a aktivity pre deti a dokonca aj vodný park. Múzeum je už staršie, no kedže je celé zdarma, nieje sa na čo sťažovať a deti sa tu napriek tomu zabavia.

Z Queen Sirikit Park alebo Chatuchak Park sa dá prejsť plynulo do Chatuchak Weekend Marketu – masívneho marketu s viac ako 15 tisíc stánkami s rôznym tovarom od elektroniky, cez oblečenie až po domáce zvieratá vrátane exotických druhov, ktoré len tak človek nevidí.

Z Queen Sirikit Park sa priamo dostanete práve do časti marketu s predajom domácich zvierat a príslušenstva pre chov.

Rovno cez cestu oproti Chatuchak Weekend Marketu sa nachádza Or Tor Kor Market. Známy krytý trh s vybranými výrobkami ako miestne ovocie, zelenina, mäso, morské plody či koreniny. Tento trh je narozdiel od inych veľmi čistý.

4. Lumphini Park

Tento park sa nachádza bližšie k centru ako parky spomínané vyššie.

Dostanete sa sem metrom, modrou linkou a vystúpiť sa dá na 2 zastávkach: Lumphini alebo Si Lom.

Asi ako v každom parku, aj tu nájdete niekoľko detských ihrísk a posilňovacích strojov pre dospelých. Avšak špecialitou v tomto parku je, že ho dlhodobo obývajú jaštere, ktoré dorastajú až do dĺžky 3 metre. Tieto jaštere sa zdržiavajú v blízkosti brehu jazera alebo priamo vo vode. Sú neškodné a pred luďmi utekajú. Najbližšie sa k nim dostanete, keď si požičiate šlapaciu kačku a vychutnáte si tak aj park z inej, vodnej, perspektívy.

Plavba kačičkou stojí 40 Baht / 30 min. Je dvojmiestna, no zmestí sa aj plus jedno menšie dieťa. Najväčší záujem o kačičky je v čase západu slnka, vtedy si najmä miestni radi robia romantické plavby a fotky. Takže lepšie je požičať si kačičku skôr a vyhnúť sa tak kačicovým davom. Pri vchode do parku alebo pri móle s kačicami si môžete zakúpiť balíček potravy pre ryby a pri plavbe kačicou alebo z brehu jazera ich nakŕmiť.

Podvečer sa v parku vo veľkom športuje, takže kto má chuť, môže sa pridať napríklad na hodinu thajského aerobiku :).

Návšteva Bangkoku rozhodne stojí za to a pri spojení s relaxom môže byť aj príjemnejšia, človek sa hneď nepreje všetkých budhistických chrámov a ostane aj chuť navštíviť ďalšie, napr. tie v Chiang Mai na severe Thajska. 

Pozri si tiež: Kam v Thajsku za prírodou


Stay tuned!  

Daniela
www.UzSmeTam.sk

 

Kam ísť v Kuala Lumpur: 5 miest, ktoré musíš navštíviť

Kam ísť v Kuala Lumpur: 5 miest, ktoré musíš navštíviť

Kam ísť v Kuala Lumpur: 5 miest, ktoré musíš navštíviť

Kam ísť v Kuala Lumpur

Kuala Lumpur, hlavné mesto Malajzie, má rozhodne čo ponúknuť svojim návštevníkom a stojí za to tu stráviť niekoľko dní. Ja sa zakaždým teším na návštevu tohto mesta a vždy keď tu plánujeme prestup, tak tu strávime minimálne dva a viac dní. Ak teda plánuješ cestu do Malajzie, mám pre Teba 5 najlepších tipov kam ísť v Kuala Lumpur,  ktoré ti možno pomôžu pri plánovaní cesty.

 

5 miest, ktoré by si mal určite navštíviť

1. Petronas Towers (zadarmo) + Skybridge

Prvé z TOP miest kam ísť v Kuala Lumpur sú práve tieto dvojičky, ktoré sú hlavnou dominantou mesta. Do roku 2003 to boli najvyššie budovy sveta, ktoré sú spojené presklenným mostom na 41. poschodí vo výške 170 metrov. Na tento Skybridge sa choď isto pozrieť, ale pozor, býva tu dosť nátresk. Výhľad však stojí za to. Bacha na pondelky, vtedy je Skybridge zatvorený!

Keď už tu stráviš nejaký ten čas a chytí ťa hlad, tak v týchto vežiach nájdeš na 4. poschodí obrovský foodcourt, so širokým výberom jedál z celého sveta za doslova pár eur. Určite sa oplatí sa staviť a nebehať hladný :).

Veľmi zaujímave je si prísť Petronas towers pozrieť v noci, sú krásne nasvietené a čarovné.

 

2. KLCC Park (zadarmo) + Oceanárium

KLCC je veľký park plný zelene a vodných plôch. Ideálne miesto na oddych, prechádzku, občerstvenie. Je tu aj obrovské detské ihrisko a vyhradená časť pre deti na kúpanie a schladenie počas horúcich dní.

Oceanárium sa nachádza priamo na okraji KLCC Parku. Nájdeš tam aj panoramatický presklenný tunel s výhľadom na žraloky a korytnačky. Nie je to veľké, ale celkom zaujímavé.

3. Eco forest park (zadarmo)

Kus pôvodnej prírody uprostred mesta. Ide o prírodnú rezerváciu o rozlohe približne 11000 metrov štvorcových, ktorá bola založená v roku 1906. Je to jediný zostávajúci tropický dažďový prales v strede mesta Kuala Lumpur. Nech to tak aj zostane aspoň ďalších 100 rokov.

4. Bird park

Vtáči park, niečo ako vtáčia ZOO. Úžasné miesto plné vtákov všetkých druhov, ktoré majú voľnosť a nie sú pozatvárané v klietkach. Voľne sa pohybujú medzi návštevníkmi, alebo teda opačne, my sa medzi nimi voľne pohybujeme :).

5. Batu caves (Zadarmo)

Trochu ďalej od centra (13 km), ale rozhodne treba navštíviť. Je to charizmtické miesto, ktoré treba vidieť. Dá sa tam dostať aj metrom, je to 8. zastávka z KL Setral alebo úplne jednoducho Grabom, viď nižšie časť „Travel tip“ ;).

Kam ísť v Kuala Lumpur ak máš viac času

Určite odporúčam ísť sa pozrieť do Čínskej štvrte /China Town/, kde stojí za to navštíviť Sri Maha Mariamman Temple. Okrem iného sa tu dá dobre najesť a užiť si večerné uličky s červenými lampiónmi, má to atmošku.

Čo vynechať ak nemáš dosť času

Ak máš len pár dní, nestíhaš si pozrieť všetko a chceš ísť niekam na výhľad na mesto, je zaujímavejšie ísť na Petronas Towers ako na KL Tower.

Travel tip

Máš strach z toho ako sa kam dostaneš alebo nebodaj obavy z drahých taxíkov či komplikovanej mestskej dopravy? Tak už viac nemusíš :). Starosti z dopravou pusti z hlavy, riešením je GRAB, aplikácia, ktorá ti uľahčí alebo aj zachráni život :).

Je to aplikácia podobná tým, ktoré u nás poznáme ako UBER alebo BOLT. Ceny sú veľmi priateľské, navigácia a používanie aplikácie je jednoduché. Vždy vieš odkiaľ ideš, kam ideš, s kým ideš a hlavne za koľko. Ak si v appke dobiješ kredit cez platobnú kartu, nemusíš riešiť hotovosť – odporúčam.

Viac o tejto aplikácii rozšírenej po azíjských krajinách sa dočítaš v samostatnom článku.

Pozri si tiež:  Peking chutný aj náročný

 

Stay tuned!

Peťo
www.UzSmeTam.sk

 

Pingyao: starobilé mesto, ktoré dýcha históriou

Pingyao: starobilé mesto, ktoré dýcha históriou

Pingyao: starobilé mesto, ktoré dýcha históriou

Pingyao starobilé mesto, ktoré dýcha históriou

Po týždni strávenom v preľudnenom Pekingu, sa nám žiadalo utiecť na kľudnejšie miesto. Niekam, kde ešte aj v dnešných časoch zažijete tú pravú atmosféru starobylej Číny. Niekam, kde spoznáte aj autentický jednoduchý život v  historických uličkách s pôvodnými budovami so šikmými strechami a množstvom farieb. Práve takéto je Pingyao. Starobilé mesto so zachovanou cisárskou architektúrou starej Číny.

Mesto Pingyao sa nachádza v centrálnej časti provincii  Shanxi, cca 700 km po železnici juhovýchodne od Pekingu. Celkom ďaleko. Pre nás. Ale v ponímaní obrovskej rozlohy, ktorú má Čína, je to len krátka vzdialenosť.

Ako sa dostať z Pekingu do Pyngyao

Veľa možností na presun do Pingyao sme však nemali. Najbližšie letisko je od Pingyao vzdialené cca 2 hodiny. Takže sme zvolili jednoduchšiu a zároveň zaujímavejšiu cestu a to prepravu rýchlovlakom, tzn. BulletTrain. A bol to naozaj zážitok. Nielen pre nás, ale aj pre spolucestujúcich, keďže mali vo vozni jediných bielych spolupasažierovJ . Rýchlovlak je moderný, veľmi čistý a priestranný a rýchlosť 300km/hod sme si ani neuvedomovali.

Za 4 hodiny sme boli z Pekingu na železničnej stanici v Pingyao. Odtial nás hneď hnal železničný personál von, pretože zdržiavať sa zbytočne na stanici, prípadne sa tam fotiť ako my, je predsa neprípustné. Po odchode všetkých pasažierov jednoducho halu zavrú a otvoria ju opäť až pred príchodom ďalšieho vlaku. A ide sa opäť s davom.

Ubytovanie v Pingyao

Pred stanicou nás už čakal vodič z našeho zabookovaného ubytovania. Zo stanice to bola ešte asi pol hodina cesty autom až do historického centra Pingyao. Ubytovanie sme si našli cez Booking priamo v historickom centre. Nielen preto aby sme boli v centre diania, ale aj preto, že v ponuke je tu mnoho krásnych historických penziónov, hostelov, hotelov a domčekov so samostatnými nádvoriami s obrovskou ornamentálnou vstupnou bránou s čínskym nápisom, červenými lampiónmi, pod ktorými si na nádvorí môžete posedieť,  tu to skrátka dýcha históriou. 

Toto uzavreté nádvorie bolo pre nás ideálne aj preto, že sme tu mohli voľne nechať Samuela pobehovať a nebáli sme sa, že sa zatúla na ulicu a stratí v dave ľudí. Zároveň tu bol kľud, akoby sme ani neboli v historickom centre plnom turistov /väčšinou čínskych/.

V týchto budovách je typické aj to, že v spálňach je jedna obrovskáááá posteľ od jednej steny spálne až po druhú a tak sa v nej spolu vyspia aj 4-5 ľudia.

 

V mieste nášho ubytovania bola aj skvelá reštaurácia, z ktorej nám nosili jedlo až do izby a tiež štýlová kaviareň, čo je na Čínu netypické. Všeobecne je v Číne veľmi málo kaviarní a miest kde si viete dať kávu. Myslíme si, že je to preto, pretože káva je pre nich dovoz. Je preto drahá a aj keď sme kaviareň našli, káva tu bola drahšia ako v Európe. Ak ale viete prečo je to naozaj tak, budeme radi keď nám pod článkom zanecháte koment alebo nám napíšete email.

Hlavné atrakcie starobylého mesta Pingyao

Starobilé mesto ako také je etrakcia sama o sebe. Samotná prechádzka uličkami mesta, ktoré si zachovalo autentické prvky a črty, odrážajúce  čínske mestá Han, od 14. do 20. storočia, vrátane celkového usporiadania, architektonického štýlu, stavebných materiálov a tradičnej technológie je obrovským zážitkom. Vychutnať si tradičné čínske jedlá v pouličných stánkoch je zase zážitkom pre vaše chuťové poháriky.

Historické centrum Pingyao má zachované pôvodné štvorcové 600-ročné mestské opevnenie so 6 vstupnými bránami. Z jednej brány na opačný koniec opevnenie je to približne 2 km. Môžete si tu požičať aj elektrické autíčko s vodičom, ktoré vás povozí podľa požiadaviek.

Sú tu však aj ulice priamo v centre, kde je iba pešia zóna. V centre je tiež hlavná pokladňa kde si viete kúpiť lístky do múzeí, hrobiek a chrámov. Žiaľ veľa sa v týchto múzeách nedozviete, pretože všetky popisy aj výklad sú v čínštine.

Výnimočnú atmosféru má Pingyao v noci, kedy sa zasvietia všetky červené lampióny a do ulíc vyrazia pouliční predajcovia.

Staroveké mesto Pingyao bolo Štátnou radou v roku 1986 vyhlásené Národnou historickou a kultúrnou pamiatkou a v roku 1997 bolo zapísané do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

A je to jedno z top miest, ktoré v Číne treba rozhodne vidieť a zažiť.

Viac o Pingyao môžeš vidieť aj v našich Instagram stories na tomto linku (click): @are_we_there.yet

Pozri si tiež: Kam ísť v Kuala Lumpur: 5 miest, ktoré musíš navštíviť

Takže Stay tuned!

Peťo + Daniela + Samuel
www.UzSmeTam.sk