Peking chutný aj náročný

Ázia, Čína

Ako sme sa dostali do Pekingu

Našu mesačnú „púť“ Čínou sme začali päť hodinovým nočným letom z Astany (Kazachstan) do Pekingu. Let to bol celkom náročný. Spoliehali sme sa totiž, že Samuel prespí celý let, ale on sa na nás úplne vyprdol :). Lietanie ho tak fascinuje, že bol nabudený až do druhej hodiny rannej. Nakoniec zaspal dve hodiny pred pristátím.

Prileteli sme o 5:30 ráno a boli sme poriadne unavení keď sme prvýkrát vkročili do ulíc Pekingu. A bol to teda slušný kultúrny šok, ktorý zmierňovala hádam len tá naša únava.

Z takmer vyľudnenej Astany sme sa celkom rýchlo dostali do preľudnenej Číny, kde neplatia žiadne nám známe pravidlá. Chodec tu nemá žiadnu prednosť, ani na križovatke keď mu svieti zelená a tesne pred nosom aj za chrbtom sa nám premávajú skútre a autobusy. Vďaka jazykovej bariére je náročné čokoľvek vybaviť, pretože 90% domácich nerozpráva vôbec po anglicky, ani iným jazykom (okrem čínštiny samozrejme :)). Väčšinou nám v ťažkých chvíľach pomáhal google translator, takže obstarať si čínsku SIM kartu je MUST už pri príchode na letisku. Bez internetu je tu všetko omnoho náročnejšie.

Sme proste iní

Mentalita ľudí je úplne iná a treba si na ňu zvyknúť, aby ste ju vedeli akceptovať a prežiť v davoch ľudí pohybujúcich sa mestom. Číňania sú samozrejme veľmi ovplyvnení režimom, z čoho aj pramení ich mentalita. Skrátka idú s davom, bez emócií, bez empatie, na ulici sa hrnú všade dopredu bez ohľadu na ostatných okoloidúcich. Žiadne bontóny o tom kto má prvý vchádzať či vychádzať tu neplatia, vlastne žiadne bontóny tu neplatia. Aspoň nie tie naše, na ktoré sme zvyknutí. Určite však majú nejaké svoje, o ktorých zatiaľ netušíme.

Je napríklad úplne v poriadku, že si obedujete v reštaurácii svoje Kung Pao a domáci stravníci naokolo si každú chvíľu vytiahnu poriadny hustý pľuvanec z päty a odpľujú si na zem vedľa vašej nohy. Oni to ale naozaj nemyslia zle hahaha J. Po 2-3 týždňoch si na ten zvuk zvyknete rovnako, ako aj na Čínskych pupkáčov odhaľujúcich svoje bruchá vždy, keď zájde slnko za obzor a oni sa tak konečne môžu po horúcom dni schladiť. Takto nejak to chodí v Pekingu.

V menších mestách je život kľudnejší a tak nejak o čosi viac osobný. Tu obdržíme aj milý úsmev a pozdrav. Avšak v menších mestách na nás číhajú viac turistické prirážky a ľudia sa tu snažia z turistov čo najviac vyťažiť. Pravdu povediac takéhoto prístupu sme sa obávali aj v Pekingu po tom, čo sme si čo to prečítali na webe. Opak bol však pravdou a neskôr sme zistili prečo.

Doba kešu skončila

Čína už natoľko pokročila dopredu, že tu už nadobro skončila doba kešu. Drvivá väčšina domácich platí pomocou aplikácie WeChat. Samozrejme stále môžete platiť aj reálnymi peniazmi, ale nikto to takmer nevyužíva, teda až na nečínskych turistov. Čo je to WeChat a ako to celé funguje, vám prezradím v tomto ďalšom článku.

Čína zabudla na všetky deti, ale nie na seniorov v pyžamách

Peking je celkovo náročnejšia cestovateľská destinácia, hlavne keď cestujete s deťmi. Peking totiž vôbec nie je baby friendly mesto. Je skoro nad ľudské možnosti nájsť v Pekingu ihrisko pre deti s preliezkami. Vlastne sme tam nič také ani nenašli. Parkov pre dospelých a seniorov s náčiním na cvičenie je tu však neúrekom.

Všetko a to úplne všetko čo je venované deťom je spoplatnené. Jediná možnosť ako vonku zabaviť dieťa je posadiť ho do hojdajúceho káčera alebo autíčka, ktoré bliká a hrá nervydrásajúce čínske melódie keď do neho, samozrejme, vhodíte nejaký ten juen. Toto bol naozaj vrchol zábavy pre deti na verejných priestranstvách v Pekingu. Doteraz sa zabávame na tom ako sme zúfalí zadali v google maps „kids playground“. Vybrali sa na polhodinovú prechádzku v 32 °C s cieľom dôjsť na vytúžené ihrisko. Keď nám však google oznámil, že sme prišli na miesto určenia, ocitli sme sa na vybetónovanej ploche, určenej pre deti na hranie, ale len s tým čo si priniesli z domu lebo nič iné tam nebolo. Žiadne preliezky či pieskovisko. Deti sa tu spokojne hrali s loptou a rôznymi doma vyrobenými guličkami a bábikami na šnúrkach.

Dokonca aj také ZOO v Pekingu je na veľmi úbohej úrovni a samozrejme plné ľudí, takže ešte aj na pohľad na slona v ohrade, vzdialenej asi 50m, si musíte vystáť radu. Preto je asi deťom ako benefit povolené cikať a kakať kdekoľvek na ulici kde to na nich príde. Dokonca majú takú vychytávku, ktorú by som okamžite začala importovať aj k nám a bol by to boom pri procese odplienkovania detí.

Malé deti tu nosia nohavice s dierou medzi nohami, takže bežne vidíte, ako oproti vám uteká dieťa a medzi nohami sa mu hompáľa bimbások a vypadávajú hovienka. Naozaj som sa musela kontrolovať, aby som deckám necivela medzi nohy. Vlastne som sa musela dosť kontrolovať, aby som necivela na väčšinu Číňanov hahaha. Či už na vyššie spomenutých pánov s holými bruchami alebo na pánov v pyžamovej súprave s klobúčikom. Pyžamova móda je tu jednoducho IN. Úplna vychytávka je  ísť v pánskom väzensky prúžkovanom pyžamku so šviháckym klobúkom na hlave a čiernymi lakovkami na nohách po letisku :D. Móda je tu jednoducho iná.


Čumenie je záchodové umenie

Čumenie, civenie, očumovanie, okukovanie je úplne normálne. Čo nie je schované je verejné a to platí aj na toaletách. Verejné toalety vznikli asi v Číne, lebo sú skutočne verejné. Toalety nemajú oddelené miestnosti, ani dvere, veľakrát vlastne ani záchod, len akýsi spoločný válov s tečúcou vodou. Ísť na verejný záchod chce odvahu a tiež silný sociálny návyk. Bez dverí sme si všetci rovní, vlastne nie sme… lebo na nás nečíňanov ukazujú prstom a civia, nie však jeden, nie dvaja, ale všetci. No nič, aspoň mi môžu podať kus papiera…

Chceš jesť? Nauč sa čítať a písať – po čínsky!

Hovorí sa , že jeden z naj dôvodov prečo ľudia cestujú do Číny, sú kulinárske zážitky . Na tie sme sa asi najviac tešili a naozaj nám aj celý pobyt v Číne veľmi spríjemňovali. Darmo, čína je čína a asi všade na svete je výborná a tým dupľom v samotnej Číne. Musím povedať,  že sa nám v Číne ani raz nestalo, že by sme si objednali zlé jedlo. Bolo úplne jedno či sme jedli v špinavom pouličnom stánku na ulici, kde teta umývala všetky riady v jednom lavóry s vodou