Kam za ozajstnými dinosaurami v Thajsku

Kam za ozajstnými dinosaurami v Thajsku

Kam za ozajstnými dinosaurami v Thajsku

Kam za dinosaurami: Phu Wiang Národný park

Phu Wiang Národný park je jedným z najväčších nálezísk dinosarých pozostatkov na svete. Ak teda túžiš ísť za ozajstnými dinosaurami v Thajsku a vidieť naozajstné náleziská dinosaurov a nielen plastové postavičky dinosaurov v dino parku, Phu Wiang Ťa určite nesklame. Archeológovia tu totiž nechali kostry dinosaurov tak, ako ich našli priamo v lese a ty sa k nim dostaneš turistickými chodníkmi.

 

Ako sa jednoducho dostať do Phu Wiang národného parku

Najbližším mestom k národnému parku je mestečko Khon Kaen, vzdialené cca 80 km od národného parku. Do Khon Kaen sa viete za hodinu dostať nízkonákladovým letom z Bangkoku. Priamo v oblasti národného parku nieje žiadna možnosť sa ubytovať. Môžete sa ale ubytovať v mestečku Phu Wiang, ktoré je cca 18 km vzdialené od národného parku. My sme si bookli túto príjemnú chatku v chatkovom rezorte:

 

Ako sa pohybovať po národnom parku

Cez recepciu rezortu sme si požičali skúter aj s prilbami za 200 Baht / 6 Eur. Ponúkli nám aj možnosť rezervovať si na celý deň tuk tuk s vodičon za 600 Baht, no my sme volili slobodnejšiu alternatívu a skútrom sme sa slobodne pohybovali po celom národnom parku, aj na markety či do kaviarní.

Čo všetko možete vidieť v Phu Wiang národnom parku
Ešte pred oficiálnou bránou do národného parku sa nachádzajú 2 miesta, ktoré stoja za návštevu:

1. Si Wiang Dinosaur Park

Tichý park, ktorý svojou exotickou vegetáciou a viac ako stovkou sôch dinosaurov v reálnych veľkostiach pôsobí, akoby ste sa ocitli v Jurskom parku. Ak máte deti čo milujú dinosaury, toto je miesto, ktoré nesmiete vynechať na ceste k archelogickým náleziskám. Navyše do tohoto parku neplatíte žiadne vstupné. Park je obrovský s množstvom paliem, stromov, jazierok a vodopádov, čím je ideálnym miestom na relaxáciu pre dospelých a vybehanie sa pre deti. Si Wiang Dinosaur park sa nachádza iba 5km od Phu Wiang mestečka.

 

2. Phuwiang Dinosaur Museum

Ak budete pokračovať ďalej zo Si Wiang Dinosaur Park smerom k vstupu do Národného parku, narazíte na Phuwiang Dinosaur Museum. Od mestečka Phu Wiang je vzdialené cca 15 km. Toto múzemum spája zábavnú formu edukácie pre deti s faktami a fosíliami pre dospelých. Zabavia sa tu teda nielen deti, ale aj dospelí. Múzeum je otvorené denne od 9:00 do 17:00 okrem pondelkov, kedy je zavreté. Expozícia tohoto múzea je rozdelená na interiérovú a exteriérovú časť.

Phu Wiang národný park s náleziskami fosílií

Nálezísk dinosaurých fosílií je v parku celkovo 9 a sú staré 130 miliónov rokov. Nálezisko číslo 1 je napr.  Sauropod, ktorý dostal pomenovanie práve po tomto parku – Phuwiangosaurus sirindhornae. Tento názov dostal dinosaurus na počesť thajskej princeznej Sirindhorn. Na poslednom 9-tom stanovišti zase môžeš vidieť fosílie Theropoda, ktorého nazvali paleontológovia Siamotyrannus isanensis. Toto pomenovanie je zase odvodené od Siamu – časti Thajska, kde sa fosíle našli.

Aby si sa k stanovištiam ale dostal, musíš vstúpiť do Phu Wiang Národného parku, do ktorého vedie iba jedna vstupná brána. Platí sa tu popatok 200 Baht / osoba. Pri vstupnej bráne ťa budú navigovať, kam sa dostaneš motorovým vozidlom a kam už iba pešo. Treba sa ale pripraviť, že niektoré náleziská dinosaurých pozostatkov sú od seba vzdialené a budete musieť šlapať aj 2km do kopca. K niektorým sa dá prísť a zaparkovať celkom blízko. Po ceste turistickými chodníkmi narazíš aj na miesta s krásnym výhľadom. Príroda je tu naozaj čarovná a rozhodne stojí za to tento park navštíviť. O to viac ak si ty alebo člen rodiny milovník dinosaurov :).

Pozri si tiež: Bangkok ponúka aj oddych a relax v zhone veľkomesta


Stay tuned!
  

Daniela
www.UzSmeTam.sk

Kam v Thajsku za prírodou

Kam v Thajsku za prírodou

Kam v Thajsku za prírodou

Kam v Thajsku za prírodou

Ak sa rozhodneš spoznať Thajsko aj z inej perspektívy, nielen ostrovy, pláže, chrámy a markety, chceš na vlastnej koži okúsiť dobrodružstvo a rozmýšlaš kam v Thajsku za prírodou, tak národné parky Thajska sú pre Teba skvelá voľba. Pha Taem National park je navyše výnimočný viacerými prírodnými úkazmi a tiež historickými nálezmi. Ale o tom neskôr…

 

Ako sa sem čo najjednoduchšie dostať?

Pha Taem National Park sa nachádza na severovýchodnej hranici Thajska, kde prirodzenú hranicu Thajska a Laosu tvorí rieka Mekong. Na prvý pohľad sa Ti bude zdať, že je to koniec sveta. Ako sa sem teda čo najjednoduchšie dostať? V Bangkoku nasadneš na low cost leteckú linku a za hodinu si v meste Ubon Ratchathani. Toto mesto bude pre Teba výchdiskovým bodom k národnému parku. Tu máš potom 2 možnosti:

  1. Zostať v civilizácii v meste Ubon Ratchathani, kde sa ubytuješ a spravíš si celodenný výlet do národného parku
  2. Presunieš sa bližšie k národnému parku – aj v jeho blízkosti je zopár ubytovacích možností.

My sme zostali v Ubon Ratchathani a do národného parku sme si spravili celodňový výlet. Cesta tam z Ubon Ratchathani trvá autom cca 1,5 – 2 hodiny. Môžeš si požičiať auto za cca 1200 Baht  (+ benzín) na celý deň alebo si vybaviť napr. cez hotel auto aj s vodičom, ktorý vie presne kam Ťa zaviesť. Táto varianta Ťa bude stáť cca 1500 Baht + benzín/LPG.

Travel Tip:
Ak si budeš dohadovať auto s vodičom, vyber si vodiča ktorý rozpráva po anglicky a auto na plyn. Pohonné hmoty Ťa vyjdu o polovicu lacnejšie.

To, koľko hodín stráviš na výlete závisí od ročného obdobia, resp od sezóny. Niektoré miesta ako napr. vodopády totiž v období sucha nemá význam zaradiť do itineráru, nakoľko sú bez vody. Naopak iné spoty treba navštíviť jedine v období sucha. Takýmto spotom je Sam Phan Bok, kedy je nízka hladina Mekongu.

Sam Phan Bok

Na Tvojej ceste z Ubon Ratchathani bude práve Sam Phan Bok prvou zastývkou a následne sa budeš pohybovať smerom na juh popri rieke Mekong.

Sam Phan Bok alebo tiež „Grand Canyon of Thailand“ je najväčším skalným útesom rieky Mekong. Ak sa nevieš rozhodúť kam v Thajsku, tak toto miesto by ti nazozname nemalo chýbať, V období sucha (November – Apríl) sa odhalí jeho veľká časť a vytvoria sa kaňony, diery v skalách sa odhalia a vytvoria sa malé jazierka, okolo ktorých sa môžeš poprechádzať.

Na tento útes sa môžeš nechať doviesť autom, alebo si môžeš zaplatiť loďku so šoférom, ktorý Ťa povozí po rieke Mekong a vysadí Ťa aj na tomto útese. Loďkovanie trvá asi 2 hodiny a bude Ťa stáť 1000 Bath. Ak sa necháš iba doviesť autom priamo na útes, vstup tu neplatíš.

Vodopád Pha Sok

Tieto vodopády je možné navštíviť v období dažďov. Kedže my sme tam v tomto období neboli, tento spot sme vynechali. Toto miesto nepatrí do zoznamu kam v Thajsku ísť v každom ročnom období.

Sao Chaliang /Pha Dong Na Tam/

Gigantické skalné hríby, ktoré sa volajú Sao Chaliang, sú veľké niekoľko metrov a nachádzajú sa už priamo v národnom parku. Do parku musíš platiť vstupné 400 Baht na osobu. Tieto úžasné skalné piliére v tvare hríbu sú prírodným úkazom – piliére sú prehistorické a tvar hríbu dosiahli eróziou počas mnohých rokov.

Prehistorické maľby na skalách

V tomto národnom parku nájdeš aj spojenie histórie s prírodou. Na vysokých, strmých skalných útesoch, ktoré lemujú rieku Mekong, sa nachádzajú trocha čudné prehistorické maľby. Tieto maľby sú 3 tisíc rokov staré. Sú na nich zobrazení obyvatelia so zvláštnymi trojuholníkovými hlavami, slony a ryby, ktoré sa podobajú na obrovské sumce žijúce v Mekongu a sladkovodné raje.

Maľby sa nachádzajú dokopy na 4 skalných útesoch – Pha Kham, Pha Taem, Pha Mon Noi, Pha Noi a boli vytvorené maľovaním prevažne červenou farbou získanou z hematitu a limonitu. Druhou technikou bola rezba a rytie do skaly.

K týmto maľbám vedie pekný turistický chodník a prechádzka popri skalnom útese má cca 3,5 km. Celkovo sa tu nachádza 5 miest s maľbami. Chodník nie je náročný a zvládol ho aj Sam úplne bez problémov. Po vlastných prešiel cca 2,5 km a to sa nestáva čato :).

Na záver dňa sa odtialto dá sledovať úžasný západa slnka nad divočinou a nekonečným horizontom. Po západe slnka je čas vyraziť na posledné miesto výletu a tým je budhistický chrám Wat Sirindhorn Wararam.

Wat Sirindhorn Wararam

Tento malý budhistický chrám umiestnený na kopci, má význam navštiviť práve po zotmení, pretože maľby na tomto chráme a v jeho okolí sú vytvorené flóreskújucimi farbami. Jeho čaro je paradoxne vidieť práve za tmy. Tieto farby sa „nabijú“ svetlom počas dňa, najlepšie práve počas obdobia sucha, kedy je v Thajsku najviac slnečných dní bez oblačnosti a dažďa.

Vstup do tohoto chrámu je zdarma. Ženy musia mať vhodné oblečenie – zahalené ramená a kolená a pri vstupe do budovi si ako všade v Thajsku treba vyzuť topánky. Pred vstupom do chrámu pri toaletách nájdeš požičovňu oblečenia a vhodné oblečenie do chrámu si tu bezplatne môžeš požičiať.

Travel Tip 
Na návštevu chrámu si vyhraď niektorý pracovný deň v týždni, kedy tu je menej ludí ako počas víkendu.

Ak rozmýšlaš čo a kam v Thajsku, prečítaj si článok: Kam za ozajstnými dinosaurami v Thajsku


Stay tuned!
  

Daniela
www.UzSmeTam.sk

BANGKOK ponúka aj oddych a relax v zhone veľkomesta

BANGKOK ponúka aj oddych a relax v zhone veľkomesta

BANGKOK ponúka aj oddych a relax v zhone veľkomesta

Bangkok miesto na oddych a relax

Ak sa vyberiete do Bangkoku, určite máte na zozname všetky známe chrámy, paláce a markety. Takéto výlety Bangkokom, kde teplota cez den neklesne pod 30°C sú však veľmi vyčerpávajúce a o to viac ak cestujete s deťmi. Preto je dobre myslieť aj na oddych a zahrnúť miesta na oddych a relax do programu dňa.

Mestské parky sú skvelé miesta kde načerpáte znova silu a uniknete pred zhonom, množstvom turistov, ruchu motoriek a tuk-tukov a v tieni stromov zrelaxujete. Navyše parky v Bangkoku ponúkajú aj mnoho aktivít a to nie len pre deti.

My sme Vám spísali naše najoblúbenejšie parky aj s tipmy ako sa k nim dostať a čo okrem relaxu ponúkajú.

Komplex parkov na jednom mieste: Wachirabenchathat Park, Chatuchak Park, Queen Sirikit Park
Dostanete sa sem metrom, modrou linkou a vystúpiť sa dá na 2 zastávkach: Phahon Yothin alebo modrou aj zelenou linkou na zastávku : Chatuchak Park

Parky sú navzájom prepojené, takže viete navštíviť všetky naraz. V parkoch môžete pozorovať tropickú vegetáciu, počuť zvuky tropických vtákov a vidieť veveričky skoro na každom strome.

1. Wachirabenchathat Park

Tento park je oproti ostatným spomínaným výnimočný tým, že ponúka okrem oddychu aj mnoho aktivít. Cyklisti sa potešia červenému cyklistickému chodníku naprieč parkom.

Okrem detských ihrísk sú tu aj stanovištia so strojmi na cvičenie pre dospelých. Tiež sa tu nachádza športové centrum s bazénom, ktorý je prístupný verejnosti a dá sa tu ísť zaplávať.

Deti sa môžu zabaviť na detskom dopravnom ihrisku – White Road Theme Park.
 

Nám sa veľmi páčilo v motýlej záhrade – Bangkok Butterfly Garden and Insectarium. Táto záhrada je zdarma, stačí sa pri vstupe zapísať do knihy návštevníkov. Nečakajte preto vysokú kvalitu, no pre nás, čo na Slovensku motýlí park nemáme, to bola veľmi príjemná atrakcia.

2. Chatuchak Park

Najbližšie k staniciam metra sa nachádza práve Chatuchak Park, takže je aj rušnejší ako ostatné. Oddýchnuť si tu môžete pri jazere.

3. Queen Sirikit Park

Najkrajší v komplexe parkov vďaka svojim záhradám, a mostíkom cez úzke jazero, ktoré sa stáča celým parkom ako had. Na kraji parku sa nachádza Detské múzeum. Múzeum zamerané na vedu a nájdete tu vnútorné aj vonkajšie interaktívne výstavy, exponáty a aktivity pre deti a dokonca aj vodný park. Múzeum je už staršie, no kedže je celé zdarma, nieje sa na čo sťažovať a deti sa tu napriek tomu zabavia.

Z Queen Sirikit Park alebo Chatuchak Park sa dá prejsť plynulo do Chatuchak Weekend Marketu – masívneho marketu s viac ako 15 tisíc stánkami s rôznym tovarom od elektroniky, cez oblečenie až po domáce zvieratá vrátane exotických druhov, ktoré len tak človek nevidí.

Z Queen Sirikit Park sa priamo dostanete práve do časti marketu s predajom domácich zvierat a príslušenstva pre chov.

Rovno cez cestu oproti Chatuchak Weekend Marketu sa nachádza Or Tor Kor Market. Známy krytý trh s vybranými výrobkami ako miestne ovocie, zelenina, mäso, morské plody či koreniny. Tento trh je narozdiel od inych veľmi čistý.

4. Lumphini Park

Tento park sa nachádza bližšie k centru ako parky spomínané vyššie.

Dostanete sa sem metrom, modrou linkou a vystúpiť sa dá na 2 zastávkach: Lumphini alebo Si Lom.

Asi ako v každom parku, aj tu nájdete niekoľko detských ihrísk a posilňovacích strojov pre dospelých. Avšak špecialitou v tomto parku je, že ho dlhodobo obývajú jaštere, ktoré dorastajú až do dĺžky 3 metre. Tieto jaštere sa zdržiavajú v blízkosti brehu jazera alebo priamo vo vode. Sú neškodné a pred luďmi utekajú. Najbližšie sa k nim dostanete, keď si požičiate šlapaciu kačku a vychutnáte si tak aj park z inej, vodnej, perspektívy.

Plavba kačičkou stojí 40 Baht / 30 min. Je dvojmiestna, no zmestí sa aj plus jedno menšie dieťa. Najväčší záujem o kačičky je v čase západu slnka, vtedy si najmä miestni radi robia romantické plavby a fotky. Takže lepšie je požičať si kačičku skôr a vyhnúť sa tak kačicovým davom. Pri vchode do parku alebo pri móle s kačicami si môžete zakúpiť balíček potravy pre ryby a pri plavbe kačicou alebo z brehu jazera ich nakŕmiť.

Podvečer sa v parku vo veľkom športuje, takže kto má chuť, môže sa pridať napríklad na hodinu thajského aerobiku :).

Návšteva Bangkoku rozhodne stojí za to a pri spojení s relaxom môže byť aj príjemnejšia, človek sa hneď nepreje všetkých budhistických chrámov a ostane aj chuť navštíviť ďalšie, napr. tie v Chiang Mai na severe Thajska. 

Pozri si tiež: Kam v Thajsku za prírodou


Stay tuned!  

Daniela
www.UzSmeTam.sk