Najkrajšia pláž s bielym pieskom a tyrkysové more za budget, na ktorý máš!

Najkrajšia pláž s bielym pieskom a tyrkysové more za budget, na ktorý máš!

Najkrajšia pláž s bielym pieskom a tyrkysové more za budget, na ktorý máš!

Najkrajšia pláž a tyrkysové more

Aj ty chceš vedieť kam ísť lacno k tyrkysovému moru a plážam s bielym pieskom? Bielym plážam, kde sa to nebude hemžiť turistami. Bielym plážam a tyrkysovému moru, ktoré ťa nebudú stáť 5 výplat.

Keďže sme na takomto mieste boli, rozhodli sme sa Ti ho nielen odtajniť, ale spísať o ňom všetko, čo budeš potrebovať. A ak na niečo náhodou zabudneme, kľudne nám napíš správu, radi Ti poradíme.

Dovolenka na pláži s bielym pieskom

Aj Ty túžiš po dovolenke na pláži akú si videli na reklamách s rezortami na Male Divoch? Male Divy jednoznačne niesú jediné na Zemi, ktoré sa môžu pochváliť takýmito plážami, tyrkysovým morom a skvelými podmienkami na šnorchlovanie či potápanie. Na Zemi je ich veľa a dokonca nemusiš za takúto dovolenku roztopiť rodinný dovolenkový budget na celý rok.

Ostrov s najkrajšími plážami

Naše tajné miesto sa volá ostrov Belitung a je to ostrov s najkašími plážami, na akých sme boli. Nachádza sa v Indonézii medzi Sumatrou a Borneom. Je na skok od Singapuru, Kuala Lumpur či Jakarty.

Tento indonézsky ostov nieje veľmi známy a „západných“ turistov je tu veľmi málo. Aj ubytovacích možností na plážach nieje až tak veľa. To ale neznamená, že sa tam budeš nudiť. Práve naopak, ostrov ponúka viac ako len ležanie na pláži. Ale o tom neskôr.

Ako sa dostať na ostrov Belitung

Na tento ostrov sa dostaneš jednoducho a to letecky, ideálne z Kuala Lumpur. Na ostrov z Kuala Lumpur lieta priamo letecká spoločnosť AirAsia (https://airasia.com).

Ideálna cesta zo Slovenska je cez Viedenské letisko do Kuala Lumpur. Z Kuala Lumpur potom nizkonákladovou airolinkou priamo na ostrov Belitung.

Aletrnatív je samozrejme viacero. Dá sa letiet do Bangkoku a odtial pokračovať ďalej na ostrov. Z Bangkoku letí tiež AirAsia cez Jakartu, kde sa stojí 2 hodiny a pokračuje na ostrov.

Dá sa ísť prípadne cez Singapur alebo priamo Jakartu (okrem AirAisa tu potom lieta aj spoločnosť LionAir). Mne sa však najviac páči cesta cez KL, kde sa dá na pár dni zastaviť a pozrieť si túto metropolu, ktorú máme veľmi radi.

Ako je to s vízami do Indonézie

Do Indonézie majú slováci víza na 30 dní zadarmo. Ide o tzv. Free visa (visa on arrival), ktoré sa nedajú predlžovať a dostaneš ich priamo na letisku po prílete. Je potrebné mať spiatočnú letenku von z krajiny.

Viac o podmienkach vstupu sa dozvieš (kostrbato) na stránkach ministerstva zahraničných vecí SR.

Ak pôjdeš cez Thajsko, tak tu získaš víza po prílete a sú platné rovnako na 30 dní a sú zadarmo.

Ak pojdeš cez Kuala Lumpur (Malajzia), tak tu získaš víza tiež po prílete na letisku s platnosťou 90 dní a sú tiež zadarmo.

Kde sa ubytovať na ostrove Belitung

My sme sa po dôkladnom prieskume ubytovali v severnej časti ostrova. Práve tu sú tie najkrajšie pláže s bielym pieskom. Odtialto sa robia aj výlety loďou, tzv. island hopping.

Vybrali sme si 4* Hotel Santika Premiere Beach Resort. Je to nový hotel, postavený v roku 2017. Noc v hoteli nás vyšla pre oboch 37 Eur aj s raňajkami (2 deti do 13 rokov sú zdarma). Avšak cez víkend a počas sviatkov idú ceny v tomto hoteli nahor a všeobecne býva tento hotel často vybookovaný, takže rozhodne odporúčam rezeráciu vopred.

Hotel sa dá rezervovať napríklad cez Agoda.com a nájdeš ho tu: Hotel Sanitka Premiere beach resort Belitung

Hotel má v cene naozaj bohaté raňajky, ktoré sú sami o sebe zážitok. Schladiť sa môžeš okrem mora aj v jednom z dvoch infinity bazénov, ktoré sú doslova pár metrov od pláže a tyrkysového mora. Jeden z bazénov je pre deti. Deti sa počas obedného slnka môžu zabaviť aj vnútri v detskom kútiku. Viac o tomto hoteli a o prípadných akciách sa dočítate priamo na webe hotela: Hotel Sanitka Premiere beach resort Belitung

Ako sa dostanem do hotela

Stačí dopredu hotelu oznámiť kedy priletíte a hotel pre Teba pošle auto so šoférom priamo na letisko. Šofér Ťa bude čakať pred východom z letiskovej haly s pepierom v rukách, na ktorom bude Tvoje meno.

Alternatívou je aj taxi, ktoré nájdeš pred východom z letiska.

Aktivity alebo čo robiť na ostrove Belitung

1. TOP Island hopping

Väčšina turistov sem cestuje práve kvôli okolitým malým exotickým ostrovčekom, kam sa robia z ostrova Belitung výlety loďou. Nemusíš sa obávať žiadnej tlačenice na lodi a bitku o to, na ktorej strane budeš sedieť alebo ti nebodaj bude niekto zaclánať vo výhlade. Loď máš vždy len pre seba a svoju rodinu či priateľov. Koho zobereš so sebou je len na Tebe.

Pri plavbe svojou privátnou loďkou mezi ostrovčekmi ostaneš v nemom úžase. Jednoducho exotika ako sviňa, teda taká o akej možno ani nesnívaš J. Tvoj šofér/kapitán ti zastane kde si povieš a bude na teba čakať tak dlho, ako bude treba. Žiadne ponáhlačky, tento čas v raji je len tvoj. Ak treba, požičiajú Ti šnorchel aj plávacie vesty.

Šnorchlovanie v takto čistom mori je absolútny exotický zažitok. Naviac, voda je plná farebných rýb, ktoré sa okolo teba zhŕknu a nebudeš vedieť zo samoho úžasu ani dýchať.

Každý malý ostrovček, na ktorom sa zastavíte je iný. Na jednom je maják, na druhom obrovské skaly, na ďalšom plážový stánok, kde si môžeš dať čerstvý kokosák. Všetky miesta sú brutálne fotogenické a ostrovov je naozaj veľa a my sme za celý deň ani nestihli všetky pobehať.

Island hopping ti jednoducho zabezpečia na recepcii hotela a cena za takýto výlet nás vyšla okolo 30 eur za celú loďku na celý deň. Rozhodne sa oplatí ísť viac ako len 1x a za túto cenu aj každý deň.

2. Najkrajšia pláž Tanjung Tinggi Beach (vzdialená 4.3 km od hotela)

Táto pláž je prírodná s kryštálovo čistou vodou a prírodou naokolo. Nečakaj tu preto lehátka či kaviarne alebo reštavrácie.

3. Mangrovové lesy – Mangrove Kuale (vzdialené 3.8 km)

Cez tieto mangrovové lesy tečie rieka, takže si môžeš spraviť výlet loďkou a zároveň tu máš aj možnosť sa prejsť po dlhom drevenom moste popri rieke.

4. Turistika prírodou na Mount Peramun (vzdialené 6.5 km)

Nenáročná turistika (40min cesta nahor), na konci ktorej Ťa bude čakať výhľad na ostrov. Pri vstupe zaplatíš symbolický poplatok 10000 IDR ( 0,7 Eur) a dostaneš zadarmo guida, ktorý Ti po ceste porozpráva o liečivých rastlinách, ktoré rastú všade naokolo.

5. Obed na kopci s výhľadom v Bukit Berahu Resto (vzdialené 16km)

Dajte si obed na kopci Bukit Berahu a vychutnajte si výhľad z výšky na more a okolité ostrovčeky. Po obede stačí zísť schodmi dolu na pláž, ktorú máte iba pre seba.

6. Kaolínové jazero (vzdialené 28km)

Jazero vzniklo z bývalej bane na kaolín, ktorá už nie je aktívna.  Číra zelenomodrá voda kontrastujúca s bielym pieskom naokolo vytvára unikátny exotický vzhľad.

Travel Tip: Toto jazero je kúsok od letiska, takže sa na tomto mieste môžete zastaviť po ceste z letiska na hotel. Je to photo zastávka na 10-15min, pretože jazerá sú uzavreté kvoli bezpečnosti a tak sa na ne dá len pozrieť a odfotiť sa.

Koľko ma to bude stáť

Pre inšpirciu tu mám pre Teba rozpočet na 8 dní pobytu na ostrove:

Ubytovenie s raňajkami na 8 dní  v 4* hoteli (izba pre dvoch): 200€/osoba
Hotel sa dá rezervovať napríklad cez Agoda.com a nájdeš ho tu: Hotel Sanitka Premiere beach resort Belitung

Strava: 15€/deň/osoba = 120€

Spiatočné letenky: cca 600€/osoba
Výlety: priemer cca 10€/deň = 80€
Spolu: 1000€/osoba

Samozrejme odporúčam mať rezervu a vreckové, finalny rozpočet závisí od toho ako a kde sa budeš stravovať, na koľko a akých výletov sa vyberieš alebo ako lacné či dráhé letenky sa ti podarí zohnať. Môže to byť teda viac ale aj menej, záleži len ta Tebe.

Túto cestu je ideálne naplánovať na 12-14 dní a zastaviť sa po ceste už v spomínanom Kuala Lumpur, kde je toho dosť čo vidieť a zažiť – pozri si článok „Kam ísť v Kuala Lumpur“.  Samozrejme za budget, ktorý ti nespôsobí vrásky na čele. Ak ti budget nerobí problém, môžeš sa zastaviť aj/alebo v Singapure, ktorý je drahší ako KL, ale rozhodne stojí za to sa tam pozrieť. Možností je opäť viacero, dá sa ísť aj formou poznávačky a vyťažiť z toho čo najviac a to cestou Slovensko – Bangkok – Belitung – Kuala Lumpur – Slovensko. Záleží na Tebe koľko máš času, čo máš chuť vidieť a zažiť.

Itinerár pre inšpiráciu

1.-2. deň
Odlet z domu a prílet do Kuala Lumpur alebo Bangkoku.
Presunieš sa na hotel a vychutnáš si svoj prvý deň/večer v metropole.

3.-4. deň
Vychutnáš si atrakcie a pamiatky mesta, máš na to celý deň a večer. Nezabudni na dobré jedlo.

 1. deň
  Prílet na ostrov Belitung. Presun na hotel, plavky, more, pláž, bazén.
 1. – 12. deň
  Dovolenkuješ a užívaš si ostrov, pláže a tyrkysové more.
 1. deň
  Odlet z Belitungu a prílet do Kuala Lumpur alebo Bangkoku.
  Presunieš sa na medzinárdné letisko/terminál a odlietaš domov.
 1. deň
  Príchod domov


  Samozrejme plán si uprav podľa seba, môžeš napr. všetok čas stráviť len na ostrove alebo tam byť kratšie a pozrieť dve metropoly alebo ísť na 3 týždne alebo… :).

PS: nezabudni na cestovné poistenie. Tipy a triky aké poistenie si vybrať a ušetriť Ti prinesieme v ďalšom článku.

Pozri si tiež: Kam za ozajstnými dinosaurami v Thajsku


Stay tuned!
  

Daniela
www.UzSmeTam.sk