Homeoffice kdekoľvek na svete.
Všetko čo potrebuješ vedieť.

Travel Tips

Homeoffice kdekoľvek na svete. Všetko čo potrebuješ vedieť.

Ako sa hovorí: ” všetko zlé je na niečo dobré”. Dnešná neľahká doba kovidová nás ale naučila, že mnoho profesií v mnohých odvetviach je možné efektívne vykonávať aj formou “home-office”. Ak aj vás napadlo, mať tento home office aspoň na niekoľko mesiacov na úplne inom mieste a vlastne kdekoľvek na svete, v tomto článku vám dáme niekoľko užitočných tipov ako žiť nomádsky.

Výber destinácie

Pri výbere svojej destinácie určite neberte do úvahy ako najdôležitejšie kritérium podnebie, či more. Zamerajte sa hlavne na podmienky vstupu do krajiny, ako dlho v nej môžete ostať, vízové povinnosti, a aktuálne obmedzenia pre turistov. Tieto informácie určite hľadajte na mzv.sk a na stánkach ambasády danej krajiny.

Ak je vaša pracovná doba viazaná na pracovný čas na Slovensku, berte do úvahy aj časovú zónu voči Slovensku.

Vyberte si krajinu kde sa dohovoríte. Nieje nič horšie ako sa stať obeťou turistických návnad a podvodov len preto, že sa v krajine neviete dohovoriť.

Ako si nájsť vhodné ubytovanie za lepšiu cenu

Ak hľadáte ubytovanie na dlhšie obdobie, nielen na dovolenku a má byť aj vašim home-officom, jednoznačne musí spĺňať nasledovné kritériá:

  • pohodlie ako doma, bez obmedzení
  • kuchyňa
  • práčka
  • dobré internetové pripojenie
  • tichšia oblasť bez barov a mimo hlavnej cesty
  • pešia dostupnosť obchodov, kaviarní, reštaurácií
  • blízko do prírody, na pláž k moru
  • vhodné podmienky na prácu – stôl a rýchle internetové pripojenie
  • Coworking space v blízkosti je veľká výhoda
  • blízkosť zastávky autobusu alebo metra
  • žiadne hlučné mešity či chrámy, ktoré vás budia o 4-tej nadránom
  • pozitívne recenzie predchádzajúcich užívateľov.

Ideálne je prenajať si plne zariadený apartmán. Kde ho ale hľadať?

Mnoho ľudí využíva na prenájom apartmánov Airbnb. Ponuky sú tu prehľadne zoradené s množstvom informácií a viete si ich vyhľadať aj podľa mapy. Pri dlhodobom prenájme sa tu však ceny pohybujú veľmi vysoko. Osvedčilo sa nám o cene dlhodobého prenájmu s majiteľmi vyjednávať priamo cez Airbnb. Niektorí neboli ochotní ísť s cenou dolu, iní zase neváhali a radi sa s nami dohodli.

Naša rada: nevyberajte si ubytovanie, ktoré nemá ešte žiadne hodnotenie. Môže to byť v reáli nemilé prekvapenie.

Ďalšou možnosťou je prezrieť si ponuku prenájmu na lokálnom portáli v danej krajine.  Príklad: chceli by ste ísť do Španielska. Do Google vyhľadávača dáte hľadať “apartamentos para alquilar” (prenájom aprtmánov). Vyhodí vám niekoľko portálov s ponukou prenájmov, stači si už len vyklikať kritéria, ako poloha a pod., a už vám iba stačí osloviť majiteľov a dohodnúť cenu.

 

Fecebook vám ponúka hneď niekoľko možností ako si nájsť ubytovanie za lepšiu cenu.

  • na Facebookovom marketplace si v kategóriách vyberte priečinok “prenájom”, vyselektujte danú lokalitu a prenajímateľa kontaktujte správou na daný inzerát.

 

 

  • Facebookové skupiny zamerané na prenájom nehnuteľností v danej lokalite. Nájdete ich zadaním “rent + daná lokalita”.
  • na Facebooku je aj mnoho expatských skupín, kde vám pre danú lokalitu určite poradia, prípadne ponúknu priamo ubytovanie.

 

Presuňte sa do inej krajiny mimo sezónu. Zistite si dopredu, v ktorých mesiacoch je v danej krajine sezóna, kedy je tam najviac turistov. Nemusí to korešpondovať s našimi letnými prázdninami. Vyberte si obdobie, kedy je v danej krajine menej turistov. Prenájmy aj letenky sú vtedy lacnejšie a zároveň si aj vy užijete viac krásy, ktoré krajina ponúka bez davu ľudí.

Naša rada: Pri platbe za ubytovanie si jasne dopredu dohodnite podmienky, výšku platby, depozit, extra príplatky napr. za internet a pod, aby sa vám nestalo, že pri odchode z apartmánu napr. majiteľ bude od vás požadovať premrštenú cenu za „finálne“ upratovanie.

Praktické informácie o danej krajine

Facebook je skvelý aj pri získavaní praktických aktuálnych informácií o danej krajine priamo od miestnych alebo expatov, ktorí tam žíjú dlhšie. Preto aj v tomto prípade odporúčame vyhľadať si relevantné skupiny. Viete sa tam priamo spýtať na to, aké sú v danej krajine aktuálne obmedzenia, koľko je tam turistov, aké je počasie, spôsob prepravy alebo získať tipy na reštaurácie či tajné miesta, ktoré sa oplatí navštíviť.

Kam sa ísť najesť

Naše zlaté pravidlo, ktorým sa riadime kdekoľvek na svete: „Jedz tam, kde jedia miestni ľudia.“ Je to záruka čerstvého a kvalitného jedla. Ak sa napriek tomu neviete rozhodnúť, recenzie na Google maps k jednotlivým reštauráciám sú vždy veľká pomoc.

Dobré je si nechať poradiť aj od majiteľa vašeho ubytovania, ktorý vám určite poradí aj tipy na výlety a okolité miesta, ktoré si netreba nechať ujsť.

Zdravotné poistenie

Ak cestujete mimo EU, určite je potrebné dopredu si zabezpečiť zdravotné poistenie. Bez akýchkoľvek poplatkov navyše viete napr. využiť cestovné poistenie vrámci platobnej karty vašeho bankového účtu. Pre viac informácií kontaktujte vašu banku. Pri zabezpečovaní akéhokoľvek komerčného cestovného poistenia si podrobne preštudujte podmienky. Väčšina poisťovní vás totiž poistí aj na rok, ale má podmienku vycestovania z krajiny maximálne na 90 dní. Pozor na to, že 90 dní sa počíta od vydokladovaného dňa odchodu so SR a poistné krytie vás chráni max 90 dní. Po ich uplynutí sa musíte vrátiť na Slovensko a vycestovať potom môžete opäť. V čase, kedy sme cestovali my, nemala jediná poisťovňa na Slovensku podmienku vrátenia sa domov do 90 dní – Allianz. My sme boli s ich ústretovým, promptným a bezproblémovým vybavením ošetrení aj akútnejších zákrokov spokojní.  Na viac ako 90 dní vás vie poistiť výhodne aj zahraničné poistenie Safetywing. Tu máte dokonca v poistení rodičov zahrnuté zdarma aj poistenie detí.  Viac na safetywing.com

Ak plánujete vycestovať na viac ako 6 mesiacov a ste živnostník alebo samoplatca, viete sa odhlásiť zo zdravotnej poisťovne na Slovensku. Podmienkou odhlásenia je preukázanie sa iným komerčným poistením a pobyt mimo SR dlhší ako 6 mesiacov.

Naša rada: Ak v zahraničí, mimo EU potrebujete ísť k lekárovi, z vlastných skúseností odporúčame, vždy keď je to možné, dopredu kontaktovať poisťovňu. Tá vás pošle do najbližšej nemocnice, s ktorou má zmluvu a obratom administratívne zabezpečí vašu návštevu, termín na vyšetrenie a priame krytie náklodov voči nemocnici. Vyhnete sa tak čakaniu na potvrdenia a následné schválenie a preplatenie nákladov od poisťovne.

Platobné karty

Pred cestou je dobre si overiť vo vašej banke, aké sú poplatky za výber z ATM v zahraničí. Na trhu sú banky, ktoré majú výber v zahraničí bez poplatku nad výber určitej sumy. Napr. mBank pri výbere min. 70€ z ATM neučtuje žiadne poplatky za výber v zahraničí. Sú aj iné možnosti ako napr. Revolut.

Naša rada: na cestu je dobré mať zo sebou 3 bankomatové karty. Dve debetné karty, z toho jednu VISA, jednu MasterCard a tretiu Kreditku. Namiesto kreditky sa dá rovnako dobre využiť embasovaná debetná karta s povoleným prečerpaním. Je to istota, že v prípade núdze nezostanete bez dostupných finančných prostriedkov.

V cielovej destinácii si overte akceptáciu kariet.

Pozor na karty Maestro, tie sú v krajinách mimo EU vo veľkej miere nepoužiteľné.

Budget

Na pobyt v zahraničí si dopredu stanovte budget, aby ste sa domov nevrátili s prázdnym účtom. Každého to v zahraničí viac láka utrácať. Aby ste si budget ľahko a prehľadne ustrážili, stiahnite si appku, do ktorej si budete zapisovať výdavky. Nám sa osvedčila appka TravelSpend. Viete si tak priebežne pozrieť napr. aká je vaša denná priemerná spotreba a plánovať si tak výdavky dopredu.

Splnomocnenie

Pred odchodom do zahraničia na dlhšiu dobu je dobré splnomocniť osobu, ktorej dôverujete na vybavovanie akýchkoľvek záležitostí na úradoch. Nikdy neviete dopredu odhadnúť, aké okolnosti sa počas vašej neprítomnosti doma vyskytnú. Na tieto účely je dobré dať u notára potvrdiť generálnu plnú moc.

Extra plnú moc treba tiež vybaviť na pošte. Tam totiž nepochodíte s generálnou plnou mocou. Majú svoju vlastnú žiadosť, ktorú vám poskytnú na akejkoľvek pobočke a následne vám pre splnomocnenú osobu vydajú kartičku. S touto kartičkou a občianskym preukazom vám splnomocnená osobo môže vyzdvihnúť aj zásielku adresovanú do vlastných rúk. Takže sa vám pošta v čase vašej neprítomnosti nevráti nazad odosielateľovi.

 

Share This