Prečo sa oplatí navštíviť Astanu

Ázia, Kazachstan

Pred naším odchodom na cesty

Už na Slovensku pred odchodom na cesty sa nás ľudia často pýtali prečo plánujeme ísť do Kazachstanu a prečo chceme navštíviť Astanu ešte aj s malým dieťaťom. Áno, je pravda, že Kazachstan na prvé počutie neznie úplne ako top dovolenková destinácia kam sa vyberiete s rodinou. Popravde, aj pre nás to bola pôvodne iba nutná zastávka na ceste do východnej Ázie. Nakoniec sme našli veľa dôvodov prečo sa oplatí navštíviť Astanu, práve o tom sa viac dočítaš nižšie. 

Prečo sme si vybrali navštíviť Astanu

Astanu, hlavné mesto Kazachstanu, sme si vybrali čisto z praktických dôvodov. Našim plánom bolo vyhnúť sa dlhým letom a miestam kde sú v auguste (v čase našeho odchodu) obdobia dažďov. Preto sme si naplánovali letieť do Číny, kde práve končilo obdobie dažďov a 4-dňovú zastávku sme si urobili v Astane. Priaznivá bola aj cena letenky z Budapešti s Wizzair.  Od Astany sme neočakávali veľa, pretože sme si čo to dopredu na webe naštudovali. Travelbloggery toto mesto veľmi neospevovali. Napriek tomu sme si Astanu užili viac ako napríklad Peking. Prečo, sa dozviete viac v článku o Pekingu. 

 

Ľudia a Kazachská kuchyňa

Ľudia tu hovoria väčšinou po rusky, čo pôsobilo zvláštne. Možno iba pre nás, keďže si spájame ruštinu s typicky vyzerajúcimi rusmi a aziatov zase s typickými ázijskými jazykmi. Mladá generácia už rozpráva plynulou angličtinou, takže dorozumieť sa sme nemali problém.  Kazachská kuchyňa je veľmi podobná tej našej, Slovenskej. Okrem mäsových guliek v paradajkovej omáčke, dusenému hovädziemu na hríboch, slepačiemu vývaru či boršču, tu ale nájdete aj skvelú taliansku kuchyňu, či palacinkáreň a všetko za pár eur.

V Astane nehľadajte veľmi historické pamiatky, kultúrne dedičstvo ani romantické uličky. Centrum je novovybudované s modernými stavbami, niekoľkými apartmánovými mrakodrapmi, ktoré sú paradoxne skoro prázdne.

Dominantou je  niekoľko kilometrové  novovybudované námestie Nurzhol Boulevard, ktoré  lemujú krásne upravené kvetinové plochy, rôzne sochy, fontány, lavičky a stánky so zmrzlinou.

Na námestí sa nachádza známa Bayterek Tower, v tvare stromu, v ktorého konároch sa nachádza zlaté vajce. Tento design je spojený s tunajšou legendou o mýtickom strome života a zázračnom vtákovi šťastia, ktorý do konárov stromu nakládol vajce šťastia. Vajce slúži ako 365°rozhľadňa, ku ktorej vedie výťah, takže šliapať netreba :-).
Na opačnej strane námestia je nákupné centrum v tvare stanu Khan Shatyr, kde s