Kam v Thajsku za prírodou

Ázia, Thajsko

Kam v Thajsku za prírodou

Ak sa rozhodneš spoznať Thajsko aj z inej perspektívy, nielen ostrovy, pláže, chrámy a markety, chceš na vlastnej koži okúsiť dobrodružstvo a rozmýšlaš kam v Thajsku za prírodou, tak národné parky Thajska sú pre Teba skvelá voľba. Pha Taem National park je navyše výnimočný viacerými prírodnými úkazmi a tiež historickými nálezmi. Ale o tom neskôr…

 

Ako sa sem čo najjednoduchšie dostať?

Pha Taem National Park sa nachádza na severovýchodnej hranici Thajska, kde prirodzenú hranicu Thajska a Laosu tvorí rieka Mekong. Na prvý pohľad sa Ti bude zdať, že je to koniec sveta. Ako sa sem teda čo najjednoduchšie dostať? V Bangkoku nasadneš na low cost leteckú linku a za hodinu si v meste Ubon Ratchathani. Toto mesto bude pre Teba výchdiskovým bodom k národnému parku. Tu máš potom 2 možnosti:

  1. Zostať v civilizácii v meste Ubon Ratchathani, kde sa ubytuješ a spravíš si celodenný výlet do národného parku
  2. Presunieš sa bližšie k národnému parku – aj v jeho blízkosti je zopár ubytovacích možností.

My sme zostali v Ubon Ratchathani a do národného parku sme si spravili celodňový výlet. Cesta tam z Ubon Ratchathani trvá autom cca 1,5 – 2 hodiny. Môžeš si požičiať auto za cca 1200 Baht  (+ benzín) na celý deň alebo si vybaviť napr. cez hotel auto aj s vodičom, ktorý vie presne kam Ťa zaviesť. Táto varianta Ťa bude stáť cca 1500 Baht + benzín/LPG.

Travel Tip:
Ak si budeš dohadovať auto s vodičom, vyber si vodiča ktorý rozpráva po anglicky a auto na plyn. Pohonné hmoty Ťa vyjdu o polovicu lacnejšie.

To, koľko hodín stráviš na výlete závisí od ročného obdobia, resp od sezóny. Niektoré miesta ako napr. vodopády totiž v období sucha nemá význam zaradiť do itineráru, nakoľko sú bez vody. Naopak iné spoty treba navštíviť jedine v období sucha. Takýmto spotom je Sam Phan Bok, kedy je nízka hladina Mekongu.

Sam Phan Bok

Na Tvojej ceste z Ubon Ratchathani bude práve Sam Phan Bok prvou zastývkou a následne sa budeš pohybovať smerom na juh popri rieke Mekong.

Sam Phan Bok alebo tiež „Grand Canyon of Thailand“ je najväčším skalným útesom rieky Mekong. Ak sa nevieš rozhodúť kam v Thajsku, tak toto miesto by ti nazozname nemalo chýbať, V období sucha (November – Apríl) sa odhalí jeho veľká časť a vytvoria sa kaňony, diery v skalách sa odhalia a vytvoria sa malé jazierka, okolo ktorých sa môžeš poprechádzať.

Na tento útes sa môžeš nechať doviesť autom, alebo si môžeš zaplatiť loďku so šoférom, ktorý Ťa povozí po rieke Mekong a vysadí Ťa aj na tomto útese. Loďkovanie trvá asi 2 hodiny a bude Ťa stáť 1000 Bath. Ak sa necháš iba doviesť autom priamo na útes, vstup tu neplatíš.