Kam v Thajsku za prírodou

Ázia, Thajsko

Kam v Thajsku za prírodou

Ak sa rozhodneš spoznať Thajsko aj z inej perspektívy, nielen ostrovy, pláže, chrámy a markety, chceš na vlastnej koži okúsiť dobrodružstvo a rozmýšlaš kam v Thajsku za prírodou, tak národné parky Thajska sú pre Teba skvelá voľba. Pha Taem National park je navyše výnimočný viacerými prírodnými úkazmi a tiež historickými nálezmi. Ale o tom neskôr…

 

Ako sa sem čo najjednoduchšie dostať?

Pha Taem National Park sa nachádza na severovýchodnej hranici Thajska, kde prirodzenú hranicu Thajska a Laosu tvorí rieka Mekong. Na prvý pohľad sa Ti bude zdať, že je to koniec sveta. Ako sa sem teda čo najjednoduchšie dostať? V Bangkoku nasadneš na low cost leteckú linku a za hodinu si v meste Ubon Ratchathani. Toto mesto bude pre Teba výchdiskovým bodom k národnému parku. Tu máš potom 2 možnosti:

  1. Zostať v civilizácii v meste Ubon Ratchathani, kde sa ubytuješ a spravíš si celodenný výlet do národného parku
  2. Presunieš sa bližšie k národnému parku – aj v jeho blízkosti je zopár ubytovacích možností.

My sme zostali v Ubon Ratchathani a do národného parku sme si spravili celodňový výlet. Cesta tam z Ubon Ratchathani trvá autom cca 1,5 – 2 hodiny. Môžeš si požičiať auto za cca 1200 Baht  (+ benzín) na celý deň alebo si vybaviť napr. cez hotel auto aj s vodičom, ktorý vie presne kam Ťa zaviesť. Táto varianta Ťa bude stáť cca 1500 Baht + benzín/LPG.

Travel Tip:
Ak si budeš dohadovať auto s vodičom, vyber si vodiča ktorý rozpráva po anglicky a auto na plyn. Pohonné hmoty Ťa vyjdu o polovicu lacnejšie.

To, koľko hodín stráviš na výlete závisí od ročného obdobia, resp od sezóny. Niektoré miesta ako napr. vodopády totiž v období sucha nemá význam zaradiť do itineráru, nakoľko sú bez vody. Naopak iné spoty treba navštíviť jedine v období sucha. Takýmto spotom je Sam Phan Bok, kedy je nízka hladina Mekongu.

Sam Phan Bok

Na Tvojej ceste z Ubon Ratchathani bude práve Sam Phan Bok prvou zastývkou a následne sa budeš pohybovať smerom na juh popri rieke Mekong.

Sam Phan Bok alebo tiež „Grand Canyon of Thailand“ je najväčším skalným útesom rieky Mekong. Ak sa nevieš rozhodúť kam v Thajsku, tak toto miesto by ti nazozname nemalo chýbať, V období sucha (November – Apríl) sa odhalí jeho veľká časť a vytvoria sa kaňony, diery v skalách sa odhalia a vytvoria sa malé jazierka, okolo ktorých sa môžeš poprechádzať.

Na tento útes sa môžeš nechať doviesť autom, alebo si môžeš zaplatiť loďku so šoférom, ktorý Ťa povozí po rieke Mekong a vysadí Ťa aj na tomto útese. Loďkovanie trvá asi 2 hodiny a bude Ťa stáť 1000 Bath. Ak sa necháš iba doviesť autom priamo na útes, vstup tu neplatíš.

Vodopád Pha Sok

Tieto vodopády je možné navštíviť v období dažďov. Kedže my sme tam v tomto období neboli, tento spot sme vynechali. Toto miesto nepatrí do zoznamu kam v Thajsku ísť v každom ročnom období.

Sao Chaliang /Pha Dong Na Tam/

Gigantické skalné hríby, ktoré sa volajú Sao Chaliang, sú veľké niekoľko metrov a nachádzajú sa už priamo v národnom parku. Do parku musíš platiť vstupné 400 Baht na osobu. Tieto úžasné skalné piliére v tvare hríbu sú prírodným úkazom – piliére sú prehistorické a tvar hríbu dosiahli eróziou počas mnohých rokov.

Prehistorické maľby na skalách

V tomto národnom parku nájdeš aj spojenie histórie s prírodou. Na vysokých, strmých skalných útesoch, ktoré lemujú rieku Mekong, sa nachádzajú trocha čudné prehistorické maľby. Tieto maľby sú 3 tisíc rokov staré. Sú na nich zobrazení obyvatelia so zvláštnymi trojuholníkovými hlavami, slony a ryby, ktoré sa podobajú na obrovské sumce žijúce v Mekongu a sladkovodné raje.

Maľby sa nachádzajú dokopy na 4 skalných útesoch – Pha Kham, Pha Taem, Pha Mon Noi, Pha Noi a boli vytvorené maľovaním prevažne červenou farbou získanou z hematitu a limonitu. Druhou technikou bola rezba a rytie do skaly.

K týmto maľbám vedie pekný turistický chodník a prechádzka popri skalnom útese má cca 3,5 km. Celkovo sa tu nachádza 5 miest s maľbami. Chodník nie je náročný a zvládol ho aj Sam úplne bez problémov. Po vlastných prešiel cca 2,5 km a to sa nestáva čato :).

Na záver dňa sa odtialto dá sledovať úžasný západa slnka nad divočinou a nekonečným horizontom. Po západe slnka je čas vyraziť na posledné miesto výletu a tým je budhistický chrám Wat Sirindhorn Wararam.

Wat Sirindhorn Wararam

Tento malý budhistický chrám umiestnený na kopci, má význam navštiviť práve po zotmení, pretože maľby na tomto chráme a v jeho okolí sú vytvorené flóreskújucimi farbami. Jeho čaro je paradoxne vidieť práve za tmy. Tieto farby sa „nabijú“ svetlom počas dňa, najlepšie práve počas obdobia sucha, kedy je v Thajsku najviac slnečných dní bez oblačnosti a dažďa.

Vstup do tohoto chrámu je zdarma. Ženy musia mať vhodné oblečenie – zahalené ramená a kolená a pri vstupe do budovi si ako všade v Thajsku treba vyzuť topánky. Pred vstupom do chrámu pri toaletách nájdeš požičovňu oblečenia a vhodné oblečenie do chrámu si tu bezplatne môžeš požičiať.

Travel Tip 
Na návštevu chrámu si vyhraď niektorý pracovný deň v týždni, kedy tu je menej ludí ako počas víkendu.

Ak rozmýšlaš čo a kam v Thajsku, prečítaj si článok: Kam za ozajstnými dinosaurami v Thajsku


Stay tuned!
  

Daniela
www.UzSmeTam.sk

Share This