Pingyao: starobilé mesto, ktoré dýcha históriou

Ázia, Čína

Pingyao starobilé mesto, ktoré dýcha históriou

Po týždni strávenom v preľudnenom Pekingu, sa nám žiadalo utiecť na kľudnejšie miesto. Niekam, kde ešte aj v dnešných časoch zažijete tú pravú atmosféru starobylej Číny. Niekam, kde spoznáte aj autentický jednoduchý život v  historických uličkách s pôvodnými budovami so šikmými strechami a množstvom farieb. Práve takéto je Pingyao. Starobilé mesto so zachovanou cisárskou architektúrou starej Číny.

Mesto Pingyao sa nachádza v centrálnej časti provincii  Shanxi, cca 700 km po železnici juhovýchodne od Pekingu. Celkom ďaleko. Pre nás. Ale v ponímaní obrovskej rozlohy, ktorú má Čína, je to len krátka vzdialenosť.

Ako sa dostať z Pekingu do Pyngyao

Veľa možností na presun do Pingyao sme však nemali. Najbližšie letisko je od Pingyao vzdialené cca 2 hodiny. Takže sme zvolili jednoduchšiu a zároveň zaujímavejšiu cestu a to prepravu rýchlovlakom, tzn. BulletTrain. A bol to naozaj zážitok. Nielen pre nás, ale aj pre spolucestujúcich, keďže mali vo vozni jediných bielych spolupasažierovJ . Rýchlovlak je moderný, veľmi čistý a priestranný a rýchlosť 300km/hod sme si ani neuvedomovali.

Za 4 hodiny sme boli z Pekingu na železničnej stanici v Pingyao. Odtial nás hneď hnal železničný personál von, pretože zdržiavať sa zbytočne na stanici, prípadne sa tam fotiť ako my, je predsa neprípustné. Po odchode všetkých pasažierov jednoducho halu zavrú a otvoria ju opäť až pred príchodom ďalšieho vlaku. A ide sa opäť s davom.

Ubytovanie v Pingyao

Pred stanicou nás už čakal vodič z našeho zabookovaného ubytovania. Zo stanice to bola ešte asi pol hodina cesty autom až do historického centra Pingyao. Ubytovanie sme si našli cez Booking priamo v historickom centre. Nielen preto aby sme boli v centre diania, ale aj preto, že v ponuke je tu mnoho krásnych historických penziónov, hostelov, hotelov a domčekov so samostatnými nádvoriami s obrovskou ornamentálnou vstupnou bránou s čínskym nápisom, červenými lampiónmi, pod ktorými si na nádvorí môžete posedieť,  tu to skrátka dýcha históriou. 

Toto uzavreté nádvorie bolo pre nás ideálne aj preto, že sme tu mohli voľne nechať Samuela pobehovať a nebáli sme sa, že sa zatúla na ulicu a stratí v dave ľudí. Zároveň tu bol kľud, akoby sme ani neboli v historickom centre plnom turistov /väčšinou čínskych/.

V týchto budovách je typické aj to, že v spálňach je jedna obrovskáááá posteľ od jednej steny spálne až po druhú a tak sa v nej spolu vyspia aj 4-5 ľudia.

 

V mieste nášho ubytovania bola aj skvelá reštaurácia, z ktorej nám nosili jedlo až do izby a tiež štýlová kaviareň, čo je na Čínu netypické. Všeobecne je v Číne veľmi málo kaviarní a miest kde si viete dať kávu. Myslíme si, že je to preto, pretože káva je pre nich dovoz. Je preto drahá a aj keď sme kaviareň našli, káva tu bola drahšia ako v Európe. Ak ale viete prečo je to naozaj tak, budeme radi keď nám pod článkom zanecháte koment alebo nám napíšete email.

Hlavné atrakcie starobylého mesta Pingyao

Starobilé mesto ako také je etrakcia sama o sebe. Samotná prechádzka uličkami mesta, ktoré si zachovalo autentické prvky a črty, odrážajúce  čínske mestá Han, od 14. do 20. storočia, vrátane celkového usporiadania, architektonického štýlu, stavebných materiálov a tradičnej technológie je obrovským zážitkom. Vychutnať si tradičné čínske jedlá v pouličných stánkoch je zase zážitkom pre vaše chuťové poháriky.

Historické centrum Pingyao má zachované pôvodné štvorcové 600-ročné mestské opevnenie so 6 vstupnými bránami. Z jednej brány na opačný koniec opevnenie je to približne 2 km. Môžete si tu požičať aj elektrické autíčko s vodičom, ktoré vás povozí podľa požiadaviek.

Sú tu však aj ulice priamo v centre, kde je iba pešia zóna. V centre je tiež hlavná pokladňa kde si viete kúpiť lístky do múzeí, hrobiek a chrámov. Žiaľ veľa sa v týchto múzeách nedozviete, pretože všetky popisy aj výklad sú v čínštine.

Výnimočnú atmosféru má Pingyao v noci, kedy sa zasvietia všetky červené lampióny a do ulíc vyrazia pouliční predajcovia.

Staroveké mesto Pingyao bolo Štátnou radou v roku 1986 vyhlásené Národnou historickou a kultúrnou pamiatkou a v roku 1997 bolo zapísané do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

A je to jedno z top miest, ktoré v Číne treba rozhodne vidieť a zažiť.

Viac o Pingyao môžeš vidieť aj v našich Instagram stories na tomto linku (click): @are_we_there.yet

Pozri si tiež: Kam ísť v Kuala Lumpur: 5 miest, ktoré musíš navštíviť

Takže Stay tuned!

Peťo + Daniela + Samuel
www.UzSmeTam.sk

Share This