Kam za ozajstnými dinosaurami v Thajsku

Ázia, Thajsko

Kam za dinosaurami: Phu Wiang Národný park

Phu Wiang Národný park je jedným z najväčších nálezísk dinosarých pozostatkov na svete. Ak teda túžiš ísť za ozajstnými dinosaurami v Thajsku a vidieť naozajstné náleziská dinosaurov a nielen plastové postavičky dinosaurov v dino parku, Phu Wiang Ťa určite nesklame. Archeológovia tu totiž nechali kostry dinosaurov tak, ako ich našli priamo v lese a ty sa k nim dostaneš turistickými chodníkmi.

 

Ako sa jednoducho dostať do Phu Wiang národného parku

Najbližším mestom k národnému parku je mestečko Khon Kaen, vzdialené cca 80 km od národného parku. Do Khon Kaen sa viete za hodinu dostať nízkonákladovým letom z Bangkoku. Priamo v oblasti národného parku nieje žiadna možnosť sa ubytovať. Môžete sa ale ubytovať v mestečku Phu Wiang, ktoré je cca 18 km vzdialené od národného parku. My sme si bookli túto príjemnú chatku v chatkovom rezorte:

 

Ako sa pohybovať po národnom parku

Cez recepciu rezortu sme si požičali skúter aj s prilbami za 200 Baht / 6 Eur. Ponúkli nám aj možnosť rezervovať si na celý deň tuk tuk s vodičon za 600 Baht, no my sme volili slobodnejšiu alternatívu a skútrom sme sa slobodne pohybovali po celom národnom parku, aj na markety či do kaviarní.

Čo všetko možete vidieť v Phu Wiang národnom parku
Ešte pred oficiálnou bránou do národného parku sa nachádzajú 2 miesta, ktoré stoja za návštevu:

1. Si Wiang Dinosaur Park

Tichý park, ktorý svojou exotickou vegetáciou a viac ako stovkou sôch dinosaurov v reálnych veľkostiach pôsobí, akoby ste sa ocitli v Jurskom parku. Ak máte deti čo milujú dinosaury, toto je miesto, ktoré nesmiete vynechať na ceste k archelogickým náleziskám. Navyše do tohoto parku neplatíte žiadne vstupné. Park je obrovský s množstvom paliem, stromov, jazierok a vodopádov, čím je ideálnym miestom na relaxáciu pre dospelých a vybehanie sa pre deti. Si Wiang Dinosaur park sa nachádza iba 5km od Phu Wiang mestečka.

 

2. Phuwiang Dinosaur Museum

Ak budete pokračovať ďalej zo Si Wiang Dinosaur Park smerom k vstupu do Národného parku, narazíte na Phuwiang Dinosaur Museum. Od mestečka Phu Wiang je vzdialené cca 15 km. Toto múzemum spája zábavnú formu edukácie pre deti s faktami a fosíliami pre dospelých. Zabavia sa tu teda nielen deti, ale aj dospelí. Múzeum je otvorené denne od 9:00 do 17:00 okrem pondelkov, kedy je zavreté. Expozícia tohoto múzea je rozdelená na interiérovú a exteriérovú časť.

Phu Wiang národný park s náleziskami fosílií

Nálezísk dinosaurých fosílií je v parku celkovo 9 a sú staré 130 miliónov rokov. Nálezisko číslo 1 je napr.  Sauropod, ktorý dostal pomenovanie práve po tomto parku – Phuwiangosaurus sirindhornae. Tento názov dostal dinosaurus na počesť thajskej princeznej Sirindhorn. Na poslednom 9-tom stanovišti zase môžeš vidieť fosílie Theropoda, ktorého nazvali paleontológovia Siamotyrannus isanensis. Toto pomenovanie je zase odvodené od Siamu – časti Thajska, kde sa fosíle našli.

Aby si sa k stanovištiam ale dostal, musíš vstúpiť do Phu Wiang Národného parku, do ktorého vedie iba jedna vstupná brána. Platí sa tu popatok 200 Baht / osoba. Pri vstupnej bráne ťa budú navigovať, kam sa dostaneš motorovým vozidlom a kam už iba pešo. Treba sa ale pripraviť, že niektoré náleziská dinosaurých pozostatkov sú od seba vzdialené a budete musieť šlapať aj 2km do kopca. K niektorým sa dá prísť a zaparkovať celkom blízko. Po ceste turistickými chodníkmi narazíš aj na miesta s krásnym výhľadom. Príroda je tu naozaj čarovná a rozhodne stojí za to tento park navštíviť. O to viac ak si ty alebo člen rodiny milovník dinosaurov :).

Pozri si tiež: Bangkok ponúka aj oddych a relax v zhone veľkomesta


Stay tuned!
  

Daniela
www.UzSmeTam.sk

Share This