Ako na „Instagramové“ fotky z dovolenky

Travel Tips

Túžiš mať aj ty “Instagramové” fotky z dovolenky, za ktoré sa nemusíte hanbiť? V dnešnej dobe už nemusíš byť profesionálnym fotografom, aby si vedel spraviť očarujúce a nezabudnuteľné fotky z dovolenky.

Dokonca Ti stačí aj telefón s dobrým zabudovaným fotoaparátom a vieš s ním nafotiť krásne a kvalitné fotky. Ak však takýto telefón nevlastníš a pokukuješ skôr po klasickom fotoaparáte, poradíme Ti na základe našich skúseností. Prednosťou “klasického” fotoaparátu oproti telefónu je, že si ho vieš sám nastaviť, má lepšiu hĺbku ostrosti, fotí kvalitnejšie ako telefóny a našim kritériom navyše je aj kompaktnosť.

Bez zrkadlovky to ide tiež

Pred našou poslednou cestou do Ázie sme rozhodne chceli vymeniť našu „starú“ zrkadlovku za niečo kompaktnejšie, ľahšie a spratnejšie do batožiny. No na druhej strane sme nemienili robiť kompromisy a uberať z nárokov na kvalitu. Preto sme po dlhom pátraní medzi recenziami siahli po tomto sexy tele:

 Fotoaparát: Panasonic LUMIX DMC-GX80, ktorý sa dá aktuálne zohnaťza 389,- Eur napr. v Alza.sk

Tento foťák nás presvedčil svojimi rozmermi, váhou, kvalitným čipom, jednoduchým ovládaním a tiež plnou automatikou. Stačí len stlačiť spúšť a dokonalosť nechať na techniku. Pre tých čo vedia čo robia poskytuje plne manuálne či poloautomatické nastavenia rovnako ako tomu je na zrkadlovkách.

Jediné na čo si treba pri prechode zo zrkadlovky zvyknúť a trvá to pár dní, je ľahkosť a kompaktnosť. Úchop je proste iný. Netreba sa toho však báť, lebo pôsobí jemne, ale má rád aj tvrdé zaobchádzanie.

Na toto telo sme navliekli objektív, zo série extra sexy, s fixnou vysokou svetelnosťou f/2.8  v celom rozsahu:

 

Objektív: Zuiko Digital ED 12-40/2.8 PRO, ktorý sa dá zohnať za 899,- Eur napr. v Prolaike

Okrem vysokej svetelnosti či hĺbke ostrosti, s ktorou dosiahneš vysnívané rozmazané pozadia, disponuje objektív extrémne rýchlym zaostrovaním. Takže žiadne časové straty medzi namierením a odfotením, žiadne nestihnuté momentky, úsmevy a podobne. Kľúčovou vlastnosťou pre mň je aj to, že má vysokú odolnosť proti prachu, vlhku, striekajúcej vode a mrazu. Môžem ho teda bez obáv používať aj v najnáročnejších podmienkach.

Go pro’ with GoPRO

Ďalšou skvelou vychytávkou nielen na foto, ale aj video je GoPro kamera

Pre nás to bola novinka. Pred tým sme používali iba fotoaparát a musím povedať, že sme sa do tejto mini kamerky doslova zamilovali. Má miniatúrne rozmery a na cestovanie je preto TOP voľba. Svojimi funkciami a širokouhlým fotením a natáčaním predstavuje nový rozmer kompozície a zážitku z výsledkov. Kameru máš ľahko po ruke. Keď je treba, doslova za sekundu vieš spustiť natáčanie a sériu fotenia. Zachytíš tak momentky, ktoré by sa Ti s klasickým fotoaparátom nikdy nepodarilo stihnúť. Ku kamere si môžčš zadovážiť aj veľmi praktickú selfie tyčku s kĺbom. A čo je na nej super? Kĺb v strede tyčky umožňuje jej ohnutie do akéhokoľvek uhla a preto sa s kamerou dostanete kamkoľvek. Napríklad aj hrochovi do papule v ZOO /vlastná skúsenosť/. Vďaka kĺbu počas fotenia alebo natáčanie selfie snímok selfie tyčku na foto alebo video nie je vidno

Ľudia sa nás často pýtajú, ako je možné, že sme na fotkách všetci traja. Kto nás fotil uprostred džungle, kde nebolo ani nohy? No a to je ďalšia skvelá vlastnosť spomínanej selfie tyčky ku GoPro. Má totiž v sebe zabudovaný mini statív (3 pod). Ten vyšraubuješ z vnútra dutiny rúčky, takže sa môžete fotiť či natáčať celá rodina a nikto na foto nechýba.

Samozrejme ku GoPro sa dá dokúpiť množstvo ďalších komponentov, ktoré ti umožnia natáčať napríklad aj adrenalínové zážitky ako zoskoky zo skál do mora, či vlastné surfovanie na vlnách alebo jazdu na motorke, či koni a mnoho ďalšieho. Slúžia na to rôzne klipsy a úchyty, kde si vieš kameru bezpečne pripnúť a nemusíš sa báť, že ti spadne a stratíš ju.

Kamera je vodotesná do 10 metrov bez použitia špeci obalu. To ti neumožní žiaden klasický fotoaparát ani mobil, takže ak sa plánujete na dovolenke šnorchlovať či potápať, GoPro je proste „must“.

Doteraz sme používali GoPro Hero5 Session malá kompaktná kocka, ktorá zvládne takmer úplne všetko.

Toto leto (2019) sme ale prešli na novší model GoPro Hero7 Black. Hlavne kvôli hypersmooth obrazovému stabilizátoru a obrazovke na zadnej strane. Kamera Hero5 Session nemá obrazovku, ale za to má tiež obrazový stabilizátor a je dobrý, ale ten hypersmooth je proste pecka. Špeciálne keď točíš z ruky napr. počas behu, na motorke alebo inom akčnom pohybe. Hero7 Black má tiež lepší čip a teda robí aj o čosi kvalitnejšie fotky.

 GoPro Hero7 Black sa dá zohnať napríklad tu:

 – aktuálne za 360,90 na Alza.sk alebo
 – aktuálne za 366,- na Hej.sk

Čo s tými fotkami budem robiť?

Týmto sme techniku na cesty ako takú zvládli. Čo ale potom s fotkami, ktoré si nafotil, ale až tak sa Ti nezdajú úžasné ako tie z Instagramu? Asi to bude tým že väčšina foto na Instagrame sú aj napriek kvalitnej technike, ktorou sú nasnímané ešte upravované v rôznych programoch. Nie vždy má totiž fotka dostatok svetla, postavy sú tmavé, alebo má málo farieb, či je krivá, skrátka vyzerá horšie ako realita.

Ani my nie sme výnimka. Používame na úpravu foto programy Lightroom a Snapseed. Vždy sa ale držíme zásady, že všetkého  s mierou. Foto máme radi v prirodzených farbách a tónoch tak, aby korešpondovali s realitou a neulietali v šialených filtroch.

Ak tieto programy nepoznáš, vôbec to nevadí, pretože na youtube je množstvo inštruktážnych videí a kurzov, kde sa krok po kroku naučíš základné úpravy, aj rôzne vychytávky. Sami sme si tým prešli a naučili sa v programoch pracovať.

Veľkou výhodou úprav práve v spomínanom Lightroome sú takzvané Presety. Sú to vlastné úložené prednastavené hodnoty na úpravu fotky. Takto uložené nastavenie uľahčuje a hlavne zrýchľuje prácu s fotkami a pomáha udržať rovnaký „look and feel“ zážitok z fotiek. Vďaka tomu nie je potrebné každú fotku zvlášť a pracne upravovať, i keď niekedy si to niektoré špeci zábery pre dosiahnutie úplnej harmónie vyžadujú.  

PRED PO

Nie každý musí byť majster shaolinu v lightroome a pritom môže dosiahnuť majstrovské osvietenie. A to práve vďaka Presetom, ktoré je možné jednoducho k sebe stiahnuť a okamžite použiť na svoje fotky bez zdĺhavého mučenia. Takže stačí odfotiť, aplikovať filter a uložiť s výsledkom, ktorý bude majstrovský presne podľa Tvojich predstáv.

Pozri si tiež: Kam ísť v Kuala Lumpur: 5 miest, ktoré musíš navštíviť

Stay tuned!

Peťo + Daniela + Samuel
www.UzSmeTam.sk

 

 

Share This