WeChat – Aplikácia, ktorá hýbe Čínou

Travel Tips

Čo je to WeChat a na čo slúži

WeChat je najpoužívanejšia  viacúčelová aplikácia na čínskom trhu. Slúži nielen na posielanie správ, fotiek, videí a videohovory, ale aj na platby, čo sa v Číne hojne využíva.

Na trh bola spustená v roku 2011 a v roku 2018 ju už používalo viac ako 1 bilión ľudí

Táto aplikácia sa od ostatných četovacích aplikácií líši hlavne tým, že funguje ako digitálna peňaženka. Umožňuje užívateľom posielať peniaze kontaktom v telefóne a platiť pomocou mobilu.

Asi si poviete, že toto už v dnešnom svete predsa nieje nič nové. Ako toto ale funguje v reálnom živote v Číne?


WeChat je appka pre život

Je úplne jedno či nakupujete v luxusnom nákupnom centre alebo slíže na trhu u babičky. 90 % predajcov má zriadený Wechat ako možnosť platby. Funguje to tak, že si otvoríte WeChat, naskenujete cez aplikáciu QR kód a online zaplatíte. QR kód sa nachádza v predajni pri pokladni, na prenosnom stánku prípadne v reštaurácii je nalepený na Vašom stole, na ktorom práve obedujete. Takže dojete svoj obed a vlastne ani nemusíte chodiť do pokladne kvôli platbe. Vyzerá to naozaj veľmi prakticky. Ako presne táto platba v Číne funguje sme však na vlastnej koži nezistili. A prečo? Čítaj ďalej…


Čínsky internet je peklo

Celý internetový svet je v Číne kontrolovaný Čínskou vládou. Tzn. Na bežné webstránky sa v Číne nedostanete. Síce sa Vám neobjaví žiadne výstražné okno, ale stránka sa vám jednoducho nenačíta. Tak ako sa Vám nenačíta ani bežný Google ani jeho služby ako Gmail, Hangout a pod. Preto pred návštevou Číny treba na toto myslieť a ešte dopredu pred vstupom do tejto krajiny si treba zriadiť VPN-ku, cez ktorú sa budete pripájať na internet. My sme využili túto a fungovala výborne:

Aplikácia sa volá VPNExpress a stiahnuť si ju môže tu:

WeChat je výsadou domácich

Pri WeChate vám však ani VPN-ka nepomôže. Zádrhelom pre nás turistov v Číne je, že platenie pomocou Wechatu sa dá nastaviť iba tak, že svoj bankový účet si prepojíte s aplikáciou Wechat. Avšak tá povoľuje iba čínske bankové účty. Takže pokiaľ si priamo v Číne nezaložíte účet, nikdy touto aplikáciou platiť nebudete môcť. Či si turista v Číne vôbec môže založiť účet, sme už nezisťovali. Možno na ďalšej našej ceste, pretože Čína je obrovská a krásna krajina, ktorú určite chceme viac preskúmať.

Pozri si tiež: Ako na Instagramové fotky z dovolenky

 

Stay tuned!

Peťo
www.UzSmeTam.sk

Share This