Homeoffice kdekoľvek na svete. Všetko čo potrebuješ vedieť.

Homeoffice kdekoľvek na svete.
Všetko čo potrebuješ vedieť.

Homeoffice kdekoľvek na svete.
Všetko čo potrebuješ vedieť.

Homeoffice kdekoľvek na svete. Všetko čo potrebuješ vedieť.

Ako sa hovorí: ” všetko zlé je na niečo dobré”. Dnešná neľahká doba kovidová nás ale naučila, že mnoho profesií v mnohých odvetviach je možné efektívne vykonávať aj formou “home-office”. Ak aj vás napadlo, mať tento home office aspoň na niekoľko mesiacov na úplne inom mieste a vlastne kdekoľvek na svete, v tomto článku vám dáme niekoľko užitočných tipov ako žiť nomádsky.

Výber destinácie

Pri výbere svojej destinácie určite neberte do úvahy ako najdôležitejšie kritérium podnebie, či more. Zamerajte sa hlavne na podmienky vstupu do krajiny, ako dlho v nej môžete ostať, vízové povinnosti, a aktuálne obmedzenia pre turistov. Tieto informácie určite hľadajte na mzv.sk a na stánkach ambasády danej krajiny.

Ak je vaša pracovná doba viazaná na pracovný čas na Slovensku, berte do úvahy aj časovú zónu voči Slovensku.

Vyberte si krajinu kde sa dohovoríte. Nieje nič horšie ako sa stať obeťou turistických návnad a podvodov len preto, že sa v krajine neviete dohovoriť.

Ako si nájsť vhodné ubytovanie za lepšiu cenu

Ak hľadáte ubytovanie na dlhšie obdobie, nielen na dovolenku a má byť aj vašim home-officom, jednoznačne musí spĺňať nasledovné kritériá:

  • pohodlie ako doma, bez obmedzení
  • kuchyňa
  • práčka
  • dobré internetové pripojenie
  • tichšia oblasť bez barov a mimo hlavnej cesty
  • pešia dostupnosť obchodov, kaviarní, reštaurácií
  • blízko do prírody, na pláž k moru
  • vhodné podmienky na prácu – stôl a rýchle internetové pripojenie
  • Coworking space v blízkosti je veľká výhoda
  • blízkosť zastávky autobusu alebo metra
  • žiadne hlučné mešity či chrámy, ktoré vás budia o 4-tej nadránom
  • pozitívne recenzie predchádzajúcich užívateľov.

Ideálne je prenajať si plne zariadený apartmán. Kde ho ale hľadať?

Mnoho ľudí využíva na prenájom apartmánov Airbnb. Ponuky sú tu prehľadne zoradené s množstvom informácií a viete si ich vyhľadať aj podľa mapy. Pri dlhodobom prenájme sa tu však ceny pohybujú veľmi vysoko. Osvedčilo sa nám o cene dlhodobého prenájmu s majiteľmi vyjednávať priamo cez Airbnb. Niektorí neboli ochotní ísť s cenou dolu, iní zase neváhali a radi sa s nami dohodli.

Naša rada: nevyberajte si ubytovanie, ktoré nemá ešte žiadne hodnotenie. Môže to byť v reáli nemilé prekvapenie.

Ďalšou možnosťou je prezrieť si ponuku prenájmu na lokálnom portáli v danej krajine.  Príklad: chceli by ste ísť do Španielska. Do Google vyhľadávača dáte hľadať “apartamentos para alquilar” (prenájom aprtmánov). Vyhodí vám niekoľko portálov s ponukou prenájmov, stači si už len vyklikať kritéria, ako poloha a pod., a už vám iba stačí osloviť majiteľov a dohodnúť cenu.

 

Fecebook vám ponúka hneď niekoľko možností ako si nájsť ubytovanie za lepšiu cenu.

  • na Facebookovom marketplace si v kategóriách vyberte priečinok “prenájom”, vyselektujte danú lokalitu a prenajímateľa kontaktujte správou na daný inzerát.

 

 

  • Facebookové skupiny zamerané na prenájom nehnuteľností v danej lokalite. Nájdete ich zadaním “rent + daná lokalita”.
  • na Facebooku je aj mnoho expatských skupín, kde vám pre danú lokalitu určite poradia, prípadne ponúknu priamo ubytovanie.

 

Presuňte sa do inej krajiny mimo sezónu. Zistite si dopredu, v ktorých mesiacoch je v danej krajine sezóna, kedy je tam najviac turistov. Nemusí to korešpondovať s našimi letnými prázdninami. Vyberte si obdobie, kedy je v danej krajine menej turistov. Prenájmy aj letenky sú vtedy lacnejšie a zároveň si aj vy užijete viac krásy, ktoré krajina ponúka bez davu ľudí.

Naša rada: Pri platbe za ubytovanie si jasne dopredu dohodnite podmienky, výšku platby, depozit, extra príplatky napr. za internet a pod, aby sa vám nestalo, že pri odchode z apartmánu napr. majiteľ bude od vás požadovať premrštenú cenu za „finálne“ upratovanie.

Praktické informácie o danej krajine

Facebook je skvelý aj pri získavaní praktických aktuálnych informácií o danej krajine priamo od miestnych alebo expatov, ktorí tam žíjú dlhšie. Preto aj v tomto prípade odporúčame vyhľadať si relevantné skupiny. Viete sa tam priamo spýtať na to, aké sú v danej krajine aktuálne obmedzenia, koľko je tam turistov, aké je počasie, spôsob prepravy alebo získať tipy na reštaurácie či tajné miesta, ktoré sa oplatí navštíviť.

Kam sa ísť najesť

Naše zlaté pravidlo, ktorým sa riadime kdekoľvek na svete: „Jedz tam, kde jedia miestni ľudia.“ Je to záruka čerstvého a kvalitného jedla. Ak sa napriek tomu neviete rozhodnúť, recenzie na Google maps k jednotlivým reštauráciám sú vždy veľká pomoc.

Dobré je si nechať poradiť aj od majiteľa vašeho ubytovania, ktorý vám určite poradí aj tipy na výlety a okolité miesta, ktoré si netreba nechať ujsť.

Zdravotné poistenie

Ak cestujete mimo EU, určite je potrebné dopredu si zabezpečiť zdravotné poistenie. Bez akýchkoľvek poplatkov navyše viete napr. využiť cestovné poistenie vrámci platobnej karty vašeho bankového účtu. Pre viac informácií kontaktujte vašu banku. Pri zabezpečovaní akéhokoľvek komerčného cestovného poistenia si podrobne preštudujte podmienky. Väčšina poisťovní vás totiž poistí aj na rok, ale má podmienku vycestovania z krajiny maximálne na 90 dní. Pozor na to, že 90 dní sa počíta od vydokladovaného dňa odchodu so SR a poistné krytie vás chráni max 90 dní. Po ich uplynutí sa musíte vrátiť na Slovensko a vycestovať potom môžete opäť. V čase, kedy sme cestovali my, nemala jediná poisťovňa na Slovensku podmienku vrátenia sa domov do 90 dní – Allianz. My sme boli s ich ústretovým, promptným a bezproblémovým vybavením ošetrení aj akútnejších zákrokov spokojní.  Na viac ako 90 dní vás vie poistiť výhodne aj zahraničné poistenie Safetywing. Tu máte dokonca v poistení rodičov zahrnuté zdarma aj poistenie detí.  Viac na safetywing.com

Ak plánujete vycestovať na viac ako 6 mesiacov a ste živnostník alebo samoplatca, viete sa odhlásiť zo zdravotnej poisťovne na Slovensku. Podmienkou odhlásenia je preukázanie sa iným komerčným poistením a pobyt mimo SR dlhší ako 6 mesiacov.

Naša rada: Ak v zahraničí, mimo EU potrebujete ísť k lekárovi, z vlastných skúseností odporúčame, vždy keď je to možné, dopredu kontaktovať poisťovňu. Tá vás pošle do najbližšej nemocnice, s ktorou má zmluvu a obratom administratívne zabezpečí vašu návštevu, termín na vyšetrenie a priame krytie náklodov voči nemocnici. Vyhnete sa tak čakaniu na potvrdenia a následné schválenie a preplatenie nákladov od poisťovne.

Platobné karty

Pred cestou je dobre si overiť vo vašej banke, aké sú poplatky za výber z ATM v zahraničí. Na trhu sú banky, ktoré majú výber v zahraničí bez poplatku nad výber určitej sumy. Napr. mBank pri výbere min. 70€ z ATM neučtuje žiadne poplatky za výber v zahraničí. Sú aj iné možnosti ako napr. Revolut.

Naša rada: na cestu je dobré mať zo sebou 3 bankomatové karty. Dve debetné karty, z toho jednu VISA, jednu MasterCard a tretiu Kreditku. Namiesto kreditky sa dá rovnako dobre využiť embasovaná debetná karta s povoleným prečerpaním. Je to istota, že v prípade núdze nezostanete bez dostupných finančných prostriedkov.

V cielovej destinácii si overte akceptáciu kariet.

Pozor na karty Maestro, tie sú v krajinách mimo EU vo veľkej miere nepoužiteľné.

Budget

Na pobyt v zahraničí si dopredu stanovte budget, aby ste sa domov nevrátili s prázdnym účtom. Každého to v zahraničí viac láka utrácať. Aby ste si budget ľahko a prehľadne ustrážili, stiahnite si appku, do ktorej si budete zapisovať výdavky. Nám sa osvedčila appka TravelSpend. Viete si tak priebežne pozrieť napr. aká je vaša denná priemerná spotreba a plánovať si tak výdavky dopredu.

Splnomocnenie

Pred odchodom do zahraničia na dlhšiu dobu je dobré splnomocniť osobu, ktorej dôverujete na vybavovanie akýchkoľvek záležitostí na úradoch. Nikdy neviete dopredu odhadnúť, aké okolnosti sa počas vašej neprítomnosti doma vyskytnú. Na tieto účely je dobré dať u notára potvrdiť generálnu plnú moc.

Extra plnú moc treba tiež vybaviť na pošte. Tam totiž nepochodíte s generálnou plnou mocou. Majú svoju vlastnú žiadosť, ktorú vám poskytnú na akejkoľvek pobočke a následne vám pre splnomocnenú osobu vydajú kartičku. S touto kartičkou a občianskym preukazom vám splnomocnená osobo môže vyzdvihnúť aj zásielku adresovanú do vlastných rúk. Takže sa vám pošta v čase vašej neprítomnosti nevráti nazad odosielateľovi.

 

Ako najrýchlejšie nájsť top ubytovanie na Slovensku aj vo svete

Ako najrýchlejšie nájsť top ubytovanie na Slovensku aj vo svete

Ako najrýchlejšie nájsť top ubytovanie na Slovensku aj vo svete

Ako nájsť vhodné ubytovanie na Slovensku aj vo svete

Už ste sa rozhodli, kde budete tráviť tohotoročné prázdniny? Mnoho ľudí ostáva dovolenkovať na Slovensku, niektorí sa rozhodli využiť otváranie hraníc a dovolenkovať v iných krajinách Európy.

Či už ste sa rozhodli tak, či onak, určite teraz riešite, ako nájsť vhodné ubytovanie. Ak sa strácate v tom množstve ponúk ubytovania na Bookingu či Agode. My vám ukážeme náš overený a šikovný spôsob rýchleho hľadania ubytovania pre akékoľvek destinácie na svete.

Ak už ste si vybrali svoju vysnívanú destináciu, určite tiež máte vybraté kde približne by ste chceli mať svoje ubytovanie. Rovno na pláži, v horách pod lesom, či pri jazere, no netušíte kde a ako hľadať ubytovanie?

My používame na vyhľadávanie ubytovania Google mapy. V mape si totiž jednoducho vyhľadáte to vaše vysnívané miestečko na zemeguli a rovno na tom mieste aj vidíte všetky dostupné ubytovania.

Ako hľadať ubytovanie v mape?

Jednoducho si otvorte Google maps. Vyhľadajte si svoju vysnívanú destináciu. Napr. viete že chcete ísť do Grécka na nejaký menej turistický neznámy ostrov a chcete mať ubytovanie priamo na pláži.

 

My sme si vybrali napr. ostrov Serifos. Do vyhľadávacieho pola napíšte „hotels“ a následne doplňte váš dátum dovolenky, prípadne ďalšie špecifikácie. Google maps vám po odkliknutí ukáže všetky dostupné ubytovania na danom mieste:

Mapu si priblížte a takto viete nájsť všetky ubytovania priamo na pláži. Dokonca vidíte ako ďaleko je napríklad prístav, letisko, atrakcie, obchody, reštaurácie. Viete si pozrieť hodnotenie, recenzie a reálne fotky od užívateľov. To všetko na jednom mieste. Výhodou takéhoto hľadania je aj to, že po kliknutí na konkrétne ubytovanie, vidíte ceny za daný hotel na všetkých portáloch ako je Booking.com, Airbnb, Agoda, či vlastý web hotela na jednom mieste. Vyberiete si teda najvýhodnejšiu ponuku a priamo sa prekliknete na daný portál. Na našich fotkách vidíte cenu hotelov v IDR pretože sme práve v Indonézii. Vy svoj náhľad však budete mať v Eurách.

 

Takéto isté vyhľadávanie samozrejme môžete použiť aj pre Slovensko, či akúkoľvek krajinu na svete.

Veríme že sme vám touto netradičnou vychytávkou aspoň trošku pomohli v hľadaní toho správneho ubytovania a potešíme sa ak nám napíšete, či sa Vám tkýmto spôsobom podarilo nájsť to pravé ubytovanie pre vašu dovolenku. 

Ak by ste si vybrali ubytovaie cez Airbnb, ponúkame vám našu zľavu 41 Eur. Stačí sa zaregistrovať TU.

 

Ako na „Instagramové“ fotky z dovolenky

Ako na „Instagramové“ fotky z dovolenky

Ako na „Instagramové“ fotky z dovolenky

Túžiš mať aj ty “Instagramové” fotky z dovolenky, za ktoré sa nemusíte hanbiť? V dnešnej dobe už nemusíš byť profesionálnym fotografom, aby si vedel spraviť očarujúce a nezabudnuteľné fotky z dovolenky.

Dokonca Ti stačí aj telefón s dobrým zabudovaným fotoaparátom a vieš s ním nafotiť krásne a kvalitné fotky. Ak však takýto telefón nevlastníš a pokukuješ skôr po klasickom fotoaparáte, poradíme Ti na základe našich skúseností. Prednosťou “klasického” fotoaparátu oproti telefónu je, že si ho vieš sám nastaviť, má lepšiu hĺbku ostrosti, fotí kvalitnejšie ako telefóny a našim kritériom navyše je aj kompaktnosť.

Bez zrkadlovky to ide tiež

Pred našou poslednou cestou do Ázie sme rozhodne chceli vymeniť našu „starú“ zrkadlovku za niečo kompaktnejšie, ľahšie a spratnejšie do batožiny. No na druhej strane sme nemienili robiť kompromisy a uberať z nárokov na kvalitu. Preto sme po dlhom pátraní medzi recenziami siahli po tomto sexy tele:

 Fotoaparát: Panasonic LUMIX DMC-GX80, ktorý sa dá aktuálne zohnaťza 389,- Eur napr. v Alza.sk

Tento foťák nás presvedčil svojimi rozmermi, váhou, kvalitným čipom, jednoduchým ovládaním a tiež plnou automatikou. Stačí len stlačiť spúšť a dokonalosť nechať na techniku. Pre tých čo vedia čo robia poskytuje plne manuálne či poloautomatické nastavenia rovnako ako tomu je na zrkadlovkách.

Jediné na čo si treba pri prechode zo zrkadlovky zvyknúť a trvá to pár dní, je ľahkosť a kompaktnosť. Úchop je proste iný. Netreba sa toho však báť, lebo pôsobí jemne, ale má rád aj tvrdé zaobchádzanie.

Na toto telo sme navliekli objektív, zo série extra sexy, s fixnou vysokou svetelnosťou f/2.8  v celom rozsahu:

 

Objektív: Zuiko Digital ED 12-40/2.8 PRO, ktorý sa dá zohnať za 899,- Eur napr. v Prolaike

Okrem vysokej svetelnosti či hĺbke ostrosti, s ktorou dosiahneš vysnívané rozmazané pozadia, disponuje objektív extrémne rýchlym zaostrovaním. Takže žiadne časové straty medzi namierením a odfotením, žiadne nestihnuté momentky, úsmevy a podobne. Kľúčovou vlastnosťou pre mň je aj to, že má vysokú odolnosť proti prachu, vlhku, striekajúcej vode a mrazu. Môžem ho teda bez obáv používať aj v najnáročnejších podmienkach.

Go pro’ with GoPRO

Ďalšou skvelou vychytávkou nielen na foto, ale aj video je GoPro kamera

Pre nás to bola novinka. Pred tým sme používali iba fotoaparát a musím povedať, že sme sa do tejto mini kamerky doslova zamilovali. Má miniatúrne rozmery a na cestovanie je preto TOP voľba. Svojimi funkciami a širokouhlým fotením a natáčaním predstavuje nový rozmer kompozície a zážitku z výsledkov. Kameru máš ľahko po ruke. Keď je treba, doslova za sekundu vieš spustiť natáčanie a sériu fotenia. Zachytíš tak momentky, ktoré by sa Ti s klasickým fotoaparátom nikdy nepodarilo stihnúť. Ku kamere si môžčš zadovážiť aj veľmi praktickú selfie tyčku s kĺbom. A čo je na nej super? Kĺb v strede tyčky umožňuje jej ohnutie do akéhokoľvek uhla a preto sa s kamerou dostanete kamkoľvek. Napríklad aj hrochovi do papule v ZOO /vlastná skúsenosť/. Vďaka kĺbu počas fotenia alebo natáčanie selfie snímok selfie tyčku na foto alebo video nie je vidno

Ľudia sa nás často pýtajú, ako je možné, že sme na fotkách všetci traja. Kto nás fotil uprostred džungle, kde nebolo ani nohy? No a to je ďalšia skvelá vlastnosť spomínanej selfie tyčky ku GoPro. Má totiž v sebe zabudovaný mini statív (3 pod). Ten vyšraubuješ z vnútra dutiny rúčky, takže sa môžete fotiť či natáčať celá rodina a nikto na foto nechýba.

Samozrejme ku GoPro sa dá dokúpiť množstvo ďalších komponentov, ktoré ti umožnia natáčať napríklad aj adrenalínové zážitky ako zoskoky zo skál do mora, či vlastné surfovanie na vlnách alebo jazdu na motorke, či koni a mnoho ďalšieho. Slúžia na to rôzne klipsy a úchyty, kde si vieš kameru bezpečne pripnúť a nemusíš sa báť, že ti spadne a stratíš ju.

Kamera je vodotesná do 10 metrov bez použitia špeci obalu. To ti neumožní žiaden klasický fotoaparát ani mobil, takže ak sa plánujete na dovolenke šnorchlovať či potápať, GoPro je proste „must“.

Doteraz sme používali GoPro Hero5 Session malá kompaktná kocka, ktorá zvládne takmer úplne všetko.

Toto leto (2019) sme ale prešli na novší model GoPro Hero7 Black. Hlavne kvôli hypersmooth obrazovému stabilizátoru a obrazovke na zadnej strane. Kamera Hero5 Session nemá obrazovku, ale za to má tiež obrazový stabilizátor a je dobrý, ale ten hypersmooth je proste pecka. Špeciálne keď točíš z ruky napr. počas behu, na motorke alebo inom akčnom pohybe. Hero7 Black má tiež lepší čip a teda robí aj o čosi kvalitnejšie fotky.

 GoPro Hero7 Black sa dá zohnať napríklad tu:

 – aktuálne za 360,90 na Alza.sk alebo
 – aktuálne za 366,- na Hej.sk

Čo s tými fotkami budem robiť?

Týmto sme techniku na cesty ako takú zvládli. Čo ale potom s fotkami, ktoré si nafotil, ale až tak sa Ti nezdajú úžasné ako tie z Instagramu? Asi to bude tým že väčšina foto na Instagrame sú aj napriek kvalitnej technike, ktorou sú nasnímané ešte upravované v rôznych programoch. Nie vždy má totiž fotka dostatok svetla, postavy sú tmavé, alebo má málo farieb, či je krivá, skrátka vyzerá horšie ako realita.

Ani my nie sme výnimka. Používame na úpravu foto programy Lightroom a Snapseed. Vždy sa ale držíme zásady, že všetkého  s mierou. Foto máme radi v prirodzených farbách a tónoch tak, aby korešpondovali s realitou a neulietali v šialených filtroch.

Ak tieto programy nepoznáš, vôbec to nevadí, pretože na youtube je množstvo inštruktážnych videí a kurzov, kde sa krok po kroku naučíš základné úpravy, aj rôzne vychytávky. Sami sme si tým prešli a naučili sa v programoch pracovať.

Veľkou výhodou úprav práve v spomínanom Lightroome sú takzvané Presety. Sú to vlastné úložené prednastavené hodnoty na úpravu fotky. Takto uložené nastavenie uľahčuje a hlavne zrýchľuje prácu s fotkami a pomáha udržať rovnaký „look and feel“ zážitok z fotiek. Vďaka tomu nie je potrebné každú fotku zvlášť a pracne upravovať, i keď niekedy si to niektoré špeci zábery pre dosiahnutie úplnej harmónie vyžadujú.  

PRED PO

Nie každý musí byť majster shaolinu v lightroome a pritom môže dosiahnuť majstrovské osvietenie. A to práve vďaka Presetom, ktoré je možné jednoducho k sebe stiahnuť a okamžite použiť na svoje fotky bez zdĺhavého mučenia. Takže stačí odfotiť, aplikovať filter a uložiť s výsledkom, ktorý bude majstrovský presne podľa Tvojich predstáv.

Pozri si tiež: Kam ísť v Kuala Lumpur: 5 miest, ktoré musíš navštíviť

Stay tuned!

Peťo + Daniela + Samuel
www.UzSmeTam.sk

 

 

Lekárnička na cesty – zoznam na stiahnutie

Lekárnička na cesty – zoznam na stiahnutie

Lekárnička na cesty – zoznam na stiahnutie

Lekárnička na cesty

Jednou z najdôležitejších vecí, bez ktorej by sme nevyrazili ani na krátku dovolenku je lekárnička. Tú jednoducho treba mať aj s cestovným poistením pre prípad núdze vždy. My vám ponúkame pre inšpiráciu náš vycibrený zoznam liekov :), ktorý pred cestou odškrtávame, aby sme na nič dôležité nezabudli.

Lekárnička na stiahnutie (klikni na náhľad):

 

A ak sa potrebuješ inšpirovať čo si zbaliť na cesty, tak tu nájdeš kompletný zoznam na dovolenku k moru.

Pozri si tiež: Ako vybrať detský kočík na cestovanie či dovolenku

Stay tuned!

Daniela
www.UzSmeTam.sk

WeChat – Aplikácia, ktorá hýbe Čínou

WeChat – Aplikácia, ktorá hýbe Čínou

WeChat – Aplikácia, ktorá hýbe Čínou

Čo je to WeChat a na čo slúži

WeChat je najpoužívanejšia  viacúčelová aplikácia na čínskom trhu. Slúži nielen na posielanie správ, fotiek, videí a videohovory, ale aj na platby, čo sa v Číne hojne využíva.

Na trh bola spustená v roku 2011 a v roku 2018 ju už používalo viac ako 1 bilión ľudí

Táto aplikácia sa od ostatných četovacích aplikácií líši hlavne tým, že funguje ako digitálna peňaženka. Umožňuje užívateľom posielať peniaze kontaktom v telefóne a platiť pomocou mobilu.

Asi si poviete, že toto už v dnešnom svete predsa nieje nič nové. Ako toto ale funguje v reálnom živote v Číne?


WeChat je appka pre život

Je úplne jedno či nakupujete v luxusnom nákupnom centre alebo slíže na trhu u babičky. 90 % predajcov má zriadený Wechat ako možnosť platby. Funguje to tak, že si otvoríte WeChat, naskenujete cez aplikáciu QR kód a online zaplatíte. QR kód sa nachádza v predajni pri pokladni, na prenosnom stánku prípadne v reštaurácii je nalepený na Vašom stole, na ktorom práve obedujete. Takže dojete svoj obed a vlastne ani nemusíte chodiť do pokladne kvôli platbe. Vyzerá to naozaj veľmi prakticky. Ako presne táto platba v Číne funguje sme však na vlastnej koži nezistili. A prečo? Čítaj ďalej…


Čínsky internet je peklo

Celý internetový svet je v Číne kontrolovaný Čínskou vládou. Tzn. Na bežné webstránky sa v Číne nedostanete. Síce sa Vám neobjaví žiadne výstražné okno, ale stránka sa vám jednoducho nenačíta. Tak ako sa Vám nenačíta ani bežný Google ani jeho služby ako Gmail, Hangout a pod. Preto pred návštevou Číny treba na toto myslieť a ešte dopredu pred vstupom do tejto krajiny si treba zriadiť VPN-ku, cez ktorú sa budete pripájať na internet. My sme využili túto a fungovala výborne:

Aplikácia sa volá VPNExpress a stiahnuť si ju môže tu:

WeChat je výsadou domácich

Pri WeChate vám však ani VPN-ka nepomôže. Zádrhelom pre nás turistov v Číne je, že platenie pomocou Wechatu sa dá nastaviť iba tak, že svoj bankový účet si prepojíte s aplikáciou Wechat. Avšak tá povoľuje iba čínske bankové účty. Takže pokiaľ si priamo v Číne nezaložíte účet, nikdy touto aplikáciou platiť nebudete môcť. Či si turista v Číne vôbec môže založiť účet, sme už nezisťovali. Možno na ďalšej našej ceste, pretože Čína je obrovská a krásna krajina, ktorú určite chceme viac preskúmať.

Pozri si tiež: Ako na Instagramové fotky z dovolenky

 

Stay tuned!

Peťo
www.UzSmeTam.sk

Ako vybrať detský kočík na cestovanie či dovolenku

Ako vybrať detský kočík na cestovanie či dovolenku

Ako vybrať detský kočík na cestovanie či dovolenku

Asi ako každý rodič menšieho cestovateľa, aj my sme pred cestou riešili, či kúpiť alebo nekúpiť detský kočík na cestovanie. Samuel už síce nebol žiadne bábätko, mal 2,5 roka, no obaja sme sa zhodli na tom, že kočík jednoznačne potrebujeme. A prečo?

Dôvody a parametre

Tu sú naše dôvody:

A) Primárne kvôli obedným spánkom, ktorými sme nechceli byť obmedzovaní
B) Ešte nevládal prejsť väčšie vzdialenosti
C) Do nosiča už bol veľký a ťažký

Dôvod A) a teda pohodlný spánok, nám vlastne aj presne udával požiadavky na náš budúci cestovateľský kočík. Nechceli sme kočík, v ktorom by bol počas spánku zalomený, kveckala by mu hlava alebo viseli a opúchali mu nohy.

Kočík musel spĺňať nasledovné parametre:

  1. Kompaktnosť
  2. Nízka váha
  3. Jednoduché skladanie
  4. Nosnosť /Samuel mal v 2,5 rokoch váhu niečo cez 15 kg/
  5. Polohovateľná chrbtová opierka až do ľahu
  6. Polohovateľná opierka nôh
  7. Strieška

S týmito základnými parametrami sme sa vybrali do kamennej predajne na testovačku. Tam sme ale zistili, že väčšina skladacích, kompaktných a ľahkých kočíkov na cestovanie či dovolenku je dimenzovaných iba do 15 kg. Tam sa nám výber značne zúžil. Pri praktickej skúške na predajni sme tiež zistili, že väčšina kočíkov má naozaj labilnú konštrukciu a malinké, krehko vyzerajúce kolieska.

Tým nám pribudli do parametrov ďalšie položky:

A) Pevná konštrukcia
B) Väčšie, kvalitné a odpružené kolieska

Nakoniec sme v predajni ostali stáť s jediným kočíkom, ktorý spĺňal všetky naše predurčené parametre:
  1. Ultraskladný
  2. Hmotnosť 7,6 kg
  3. Jednoducho sa zloží aj rozloží jednou rukou
  4. Nosnosť do 17 kg
  5. Polohovateľná chrbtová opierka až do ľahu
  6. Polohovateľná opierka nôh
  7. Strieška
  8. Pevná konštrukcia
  9. Väčšie /priemer 16cm/, kvalitné, odpružené kolieska z tvrdenej gumy s centrálnou brzdou
  10. A nakoniec nízka cena a pekný dizajn
Vlastnosti on top:

A) Predné kolesa sa dajú zafixovať pre priamy smer (aby sa neotáčali) – veľmi praktické pri nerovnom teréne. B) Popruhy s bodovým zapínaním, tie sme nevyužívali vôbec a celú dobu sme váhali či ich odstrihnúť alebo nie, stále sú tam :).

A našim víťazom a cestovným šampiónom sa stááááááva….. 🙂

Víťaz:  gb Qbit Plus Gold

Týmto určite nechceme povedať, že je to jediný skladný kočík na trhu, ktorý spĺňa požiadavky, no nám sa tak zapáčil, že sme viac nemali potrebu hľadať iný. A spätne môžeme iba potvrdiť, že sme si vybrali dobre. Po pol roku „kočíkovania“ po mestských chodníkoch, ale aj prašnom prírodnom teréne, pieskových plážach a 23 presunom v podpalubí lietadla, prišiel náš gb Qbit Plus Gold nazad domov ako nový. Bez jediného poškodenia, natrhnutia, či zlomenia, dokonca aj kolieska sú stále tiché, pružné a celý kočík má rovnakú stabilnosť a ľahkú ovládateľnosť ako pri odchode na cesty. Akurát látkove časti treba oprať, lebo sú na nich zvyšky zmrzliny a cestovného prachu…ale pri tomto kočíku nie je ani pračka žiadnou prekážkou…

Spýtaj sa nás

Ak máš otázky k využívaniu či používaniu kočiara na cestách či pri preprave lietadlom, vlakom, loďou alebo inak, neváhaj a spýtaj sa nás, radi Ti poradíme. Zanechaj nám komentár nižšie alebo nám napíš cez kontaktný formulár a odpovieme Ti.

Pozri si tiež: Lekárnička na cesty


Stay tuned!

Daniela
www.UzSmeTam.sk