Prečo sa oplatí navštíviť Astanu

Prečo sa oplatí navštíviť Astanu

Prečo sa oplatí navštíviť Astanu

Pred naším odchodom na cesty

Už na Slovensku pred odchodom na cesty sa nás ľudia často pýtali prečo plánujeme ísť do Kazachstanu a prečo chceme navštíviť Astanu ešte aj s malým dieťaťom. Áno, je pravda, že Kazachstan na prvé počutie neznie úplne ako top dovolenková destinácia kam sa vyberiete s rodinou. Popravde, aj pre nás to bola pôvodne iba nutná zastávka na ceste do východnej Ázie. Nakoniec sme našli veľa dôvodov prečo sa oplatí navštíviť Astanu, práve o tom sa viac dočítaš nižšie. 

Prečo sme si vybrali navštíviť Astanu

Astanu, hlavné mesto Kazachstanu, sme si vybrali čisto z praktických dôvodov. Našim plánom bolo vyhnúť sa dlhým letom a miestam kde sú v auguste (v čase našeho odchodu) obdobia dažďov. Preto sme si naplánovali letieť do Číny, kde práve končilo obdobie dažďov a 4-dňovú zastávku sme si urobili v Astane. Priaznivá bola aj cena letenky z Budapešti s Wizzair.  Od Astany sme neočakávali veľa, pretože sme si čo to dopredu na webe naštudovali. Travelbloggery toto mesto veľmi neospevovali. Napriek tomu sme si Astanu užili viac ako napríklad Peking. Prečo, sa dozviete viac v článku o Pekingu. 

 

Ľudia a Kazachská kuchyňa

Ľudia tu hovoria väčšinou po rusky, čo pôsobilo zvláštne. Možno iba pre nás, keďže si spájame ruštinu s typicky vyzerajúcimi rusmi a aziatov zase s typickými ázijskými jazykmi. Mladá generácia už rozpráva plynulou angličtinou, takže dorozumieť sa sme nemali problém.  Kazachská kuchyňa je veľmi podobná tej našej, Slovenskej. Okrem mäsových guliek v paradajkovej omáčke, dusenému hovädziemu na hríboch, slepačiemu vývaru či boršču, tu ale nájdete aj skvelú taliansku kuchyňu, či palacinkáreň a všetko za pár eur.

V Astane nehľadajte veľmi historické pamiatky, kultúrne dedičstvo ani romantické uličky. Centrum je novovybudované s modernými stavbami, niekoľkými apartmánovými mrakodrapmi, ktoré sú paradoxne skoro prázdne.

Dominantou je  niekoľko kilometrové  novovybudované námestie Nurzhol Boulevard, ktoré  lemujú krásne upravené kvetinové plochy, rôzne sochy, fontány, lavičky a stánky so zmrzlinou.

Na námestí sa nachádza známa Bayterek Tower, v tvare stromu, v ktorého konároch sa nachádza zlaté vajce. Tento design je spojený s tunajšou legendou o mýtickom strome života a zázračnom vtákovi šťastia, ktorý do konárov stromu nakládol vajce šťastia. Vajce slúži ako 365°rozhľadňa, ku ktorej vedie výťah, takže šliapať netreba :-).
Na opačnej strane námestia je nákupné centrum v tvare stanu Khan Shatyr, kde sa okrem obchodov a foodcourtu  nachádza na jednom celom podlaží zábavný park pre deti, Sky beach club, kde si môžete užiť pieskovú pláž, vodu a tropické podnebie a vláčik ktorý vás povozí po vnútornom okraji stien nákupného centra. My sme sa však na vláčik nedostali, pretože našemu Samuelovi chýbali asi 3 cm do výškového limitu. Užili sme si ale už spomínaný  Sky beach club a to nielen Samuel ale aj my. Niekoľko bazénov s reálne vybudovanými pieskovými plážami , tobogány  a bar nás nakoplo energiou na ďalší sightseeing.

Astana je pre deti

Astana je pre deti a je veľmi kids friendly. Na každom rohu nájdete ihriská. Takmer každá reštaurácia má detský kútik a takmer každých 200 metrov je supermarket, kde nájdete všetko pre deti od plienok až po kapsičky s jedlom. Taktiež atrakcii pre deti je tu požehnane. Pascou pre rodičov môžu byť elektrické autíčka, ktoré čakajú na vaše deti na každom rohu. My sme teda mali problém Samuela od nich odtrhnúť, aj keď sme mu ich dopriali každý deň, pretože cena za jednu jazdu bola naozaj symbolická.

Čo vidieť v Astane

Z atrakcii môžeme odporučiť napr.  Ailand, kde v jednej budove nájdete oceanárium aj aquapark. Pred budovou Ailandu sa nachádza 65m vysoké ruské kolo, takže o celodenný výlet máte postarané.  Atrakcií v Astane je však omnoho viac a my sme sa  až pri odchode z Astany rozhodli, že 4 dni na toto mesto boli naozaj málo a do Astany sa určite ešte raz vrátime a pôjdeme aj za hranice tohto mesta, pretože sa tam nachádza krásna príroda, kde medzi top atrakcie patrí určite Charyn Kaňon (Charyn National Park), ktorý určite stojí za to navštíviť.

Pozri si tiež: Tipy čo robiť s deťmi v Astane

Stay tuned!

Daniela
www.UzSmeTam.sk